fallback

И все пак автомобил използващ за гориво вода

Японската фирма Genepax показа в Осака електромобил, който използва за гориво вода.

Както съобщава агенция Reuters, на опитния автомобил е нужен само един литър вода за да се движи един час със скорост 80 км/час. Според информацията дадена от създателите на автомобила, той може да използва каквато и да е вода – дъждовна, речна или дори морска. Технологията е наречена Water Energy System (WES). Тя има същата логика както и останалите двигатели с горивни елементи, при които се използва водород за гориво. Главната особеност на системата Genepax е това, че при нея се използва колектор от електроди мембранен тип (MEA), който е произведен от специален материал, способен с помощта на химическа реакция да „раздели” водата на водород и кислород. Този процес е аналогичен на технологията за производство на водород чрез реакция между металхидрид и вода. Основната разлика при WES е това, че водорода се извлича от водата за по-продължително време. Освен това за MEA не е нужен специален катализатор, а платина, при това в количество не по-голямо от нужното и за обикновена филтрираща система при бензиновите автомобили. При тази система няма нужда от използването на преобразовател на водорода и от водородни резервоари с високо налягане. Именно те са един от основните проблеми пред водородните автомобили. Освен пълната липса на вредни отпадъци, двигателят Genepax има много по-дълъг живот. „Двигателят ще продължи да работи дотогава докато разполагате с бутилка вода, за да зареждате от време на време”, казва генералният директор на Genepax Киоси Хирасава (Kiyoshi Hirasawa). „Голямото предимство е свързано с това, че за зареждане на акумулаторите не е нужна специална инфраструктура или зарядни станции, както е за повечето съвременни електромобили”, казва той. Показаният в Осака автомобил е един единствен екземпляр и създателите му ще го използват за да получат патент за изобретението си. Следващата стъпка на Genepax е да се постигне споразумение за сътрудничество с голям производител на автомобили, за да се намали стойността на технологията за сметка на големия обем на производство. От японската фирма не дават подробности колко би могла да струва подобна система.
Тагове:
fallback
  • #27
    Любознателният ( преди 1 година )
    И още, да не забравяме, че компютърът е измислен от българин, използуването на бомби от самолет също. Използуването на водорода като гориво, вижте българин открива брауновия газ. The Bulgarian Inventor That Made Fire from Water https://***.foreigner.bg/wp-content/uploads/2019/12/39095Template-3423685.jpg ВОДАТА КАТО ГОРИВО https://crombette.altervista.org/fr_gaz_de_brown.htm
  • #26
    Любознателният ( преди 1 година )
    Хайде вижте и това, може да е лъжа, но светът се развива. Преди стотина години нямаше електричество, за радиа и телевизори, за плоски такива и за мобилни телефони, било е само в главата на Никола Тесла. Това пътуване с огромни самолети на хиляди километри не е било даже мечта. Днес всичко е банално ежедневие. Water Firing Hypercar with NASA Technology | Hyperion https://***.youtube.com/watch?v=Qvk3LWOSewc нашите поколения може би ще го видят.
  • #25
    Водородът е гориво ( преди 9 години )
    Водородът е гориво на бъдещото. Учителят ми по химия го доказа още през 1967г.
  • #24
    един пич ( преди 15 години )
    не се засягай ама пълна глупост си ти самия....хал хабер си нямаш от нищо и не се изказвай неподготвен ако обичаш първо си прочети букварчето
  • #23
    аз ( преди 15 години )
    пише си го ве...химическа реакция е в основата на разпада на водата до съставните й водород и кислород...просто някой е седнал и го е приложил...евала...аплодисменти...а дано се намерят с кого да подпишат за серийно производство! Никой няма да им позволи...понеже ще има рухване на петролния пазар!
  • #22
    путьо ( преди 16 години )
    От водата енергия която при изгаряне пак вода дава. А водата пак на енергия .... пертпетуум мобиле е това, ама нема как да стане. По един или друг начин трябва да се вкара енергия. Въпроса е само какви са загубите.
  • #21
    Анонимен ( преди 16 години )
    Дори хората да са го направили, ще трябва доста време за да влезе в употреба. Също така, да не забравяме, че сладката/питейната вода е нещо, което ще става безценно. Така че ако мислят да харчат вода за пиене, вместо бензин файдата е нулева. Същп така, койт ои да е метал да се ползва за химическата реакция - пак не става - просто металите също са напред с поскъшването. Въобще ресурсите на планетата не стигат за такъв начин на живот, просто защото той е противоестествен. Погледнете всички други живе организми дали карат коли, харчат бензин и т.н. Ние сме като някакви пришълци на тази планета и се оправдаваме с наличието на интелект. Относно енергия, около нас се върти огромно количество енергия от Слънцето, светкавиците и т.н. Просто, може би, вместо 100 години да горим петрол, можеше да измислим нещо по умно и естествено.
  • #20
    LaSombra ( преди 16 години )
    Ако се използва енергия за разделяне на водата, няма файда, защото използваната енергия е равна на получената при изгарянето на водорода и кислорода, плюс фира за загубите при превръщането. Възможно е обаче да се използва химически метод за разделяне (например калий, натрий или друг алкален елемент), при което разходът на спомагателното вещество може да бъде много нисък в сравнение с полученото гориво.Преди да пишете коментари че нещо е невъзможно, припомнете си че само преди един век електричеството е било непознато... което не е пречело на хората да умират като ги удари светкавица.
  • #19
    Глупавичък ( преди 16 години )
    отбор умни главици веднага отричат ...От искъро по длибоко нема ...ми водичката са я разделили още преди век .... то отдавна направени работи, ама няма кой да чете :)))
  • #18
    оня по-долу ( преди 16 години )
    Проучих тези измамници. Лъжата е, че ползват катализатор за да разделят водата, което е невъзможно - вижте дефиницията на катализатор. Истината е, че използват яючист литий (може би) за да разделят водата. В случая лития е явява источника на енергия, защото е крайно реактивен метал и не се среща в суров вид в природата, а трябва да се извлече, което иска много енергия. НЕ ВЯРВАЙТЕ НА ГЛУПОСТИ!
fallback
Последни