Да караш пил е катастрофална грешка. Но се оказва, че и да седнеш зад волана на другата сутрин не е особено добра идея. Дори и след като алкохолът е напуснал кръвообращението ни, ефектите от махмурлука влошават чувствително способността ни да шофираме, доказват осем различни научни изследвания, систематизирани от учени от Унивеститета в Бат.
Махмурлукът има "сериозни последствия за изпълнението на обикновените ежедневни дейности, включително шофирането", твърди шефът на екипа д-р Сали Адамс. След тежка нощ не е достатъчно да изчакате тестът за алкохол да покаже нула единици - дори и тогава способността ви да се концентрирате и да помните си остава влошена, а времето за реакция - удължено чувствително.
В момента в България допустимата концентрация на алкохол в кръвта е 0.5 промила - колкото и в мнозинството европейски държави. Естония, Полша и Швеция позволяват само по 0.2 промила, а в Чехия, Словакия, Унгария и Румъния изобщо не се допуска съдържание на алкохол в кръвта. На другия полюс са Англия, Уелс и Малта, където допустимата норма е 0.8 промила.
Според учените на организма са нужни три часа, за да разгради алкохола, който се съдържа в четвърт литър вино, и два часа, за да се справи с една обикновена бира.