fallback

Спорт за всички: тестваме новия Opel Insignia GSi (ВИДЕО)

Макар с 65 коня по-слаба, тази кола е по-бърза дори от старата OPC версия

В началото на 80-те, когато Opel за пръв път използва буквите GSi върху задницата на Kadett, това бе просто отговор на Golf GTI: един скромен семеен хечбек, който обаче е и забавен за каране.           ПОСЛЕ НЕЩАТА ЕСКАЛИРАХА, появиха се OPC версиите, конете скочиха от оригиналните 115 до над 325 за предишната най-мощна Insignia. Сега, с новата генерация на Insignia, Opel се опитва да нормализира малко нещата. OPC версия повече няма да има: вместо това най-мощният Opel ще е Insignia GSi, която именно тестваме по пътищата и пистите на Южна Франция.

         НА ТЕОРИЯ ВСИЧКО изглежда наред: макар да е с 65 коня по-слаба от старата ОPC, новата кола я бие с цели 12 секунди на Северната дъга на Нюрбургринг. 260-те коня на двулитровия турбомотор изглеждат напълно достатъчни, а теглото е намаляло с над 160 килограма. С разработването на специалното спортно окачване се е заел Фолкер Стричек, легендарният първи шампион в DTM шампионата. Колата е с цял сантиметър по-ниска от стандартната Insignia, със специално разработени амортисьори, които трябва да намалят накланянето до минимум. Задвижването е на четирите колела, с електронно векторно разпределение на въртящия момент. Изобщо всички съставки, за да очакваме карането с нетърпение.             ПОКАЗАТЕЛНО ЗА САМОЧУВСТВИЕТО на Opel е, че първият контакт с автомобила е във Фонтен, на страховитата тестова писта на Michelin. С известно неудобство трябва да кажем, че това самочувствие ни се видя напълно неоправдано. GSi не е OPC: това не е кола за писта. Воланът е мек и дава твърде мъглява обратна връзка. 8-степенният автомат не е много уверен в спортен режим. И накрая стигаме до слона в стаята, както казват англичаните. В случая слонът е самата Insignia. Намаляването на теглото е много впечатляващо, докато не се сетите, че старата кола тежеше колкото танк.  

Opel Insignia GSi Grand Sport

260 к. с. максимална мощност

400 Нм максимален въртящ момент

250 км/ч максимална скорост

7.2 секунди 0-100 км/ч

НОВАТА, ВЪПРЕКИ ВСИЧКИ остроумни инженерни решения за олекотяване, тежи 1608 кг в бензиновата си версия (дизеловата чуква тон и седемстотин на кантара). На специално намокреното трасе във Фонтен усещането от това е като да пуснеш хипопотам в "Лебедово езеро". Много лесно е да изпуснеш контрола, и много трудно да си го върнеш след това. Освен ако не си Фолкер Стричек, разбира се.                  С ДВЕ ДУМИ, АКО очаквате чистокръвен спортен автомобил, Insignia GSi ще ви разочарова. Но ако подходите към него просто като към бърза семейна кола, нещата се променят драстично. Тук е мястото да кажем, че освен бензиновия турбомотор с 260 коня GSi версията се предлага и двулитров битурбо дизел с 210. Като заклети почитатели на бензина ни е срам да го признаем, но тъкмо този дизел е по-добрата опция. Той е икономичен, не прекалено шумен и освен това високият му въртящ момент пасва по-добре на автоматичната кутия на Opel.

ТАКА ОБОРУДВАНА, Insignia GSi изведнъж се превръща в идеалното средство за трансконтинентални пътувания. Или поне за отскачане до Халкидики в петък вечер. Спортните елементи са втвърдили малко окачването, но не толкова, че да е некомфортно. Освен това то е адаптивно, така че винаги можете да превключите от Sport на Tour - даже ви препоръчваме да го направите. Комбинираният разход по книжка е 7.3 на сто, в реалността е някъде над осем. Докато при бензина показателите са 8.5 литра на книга и нещо от типа на 11 на сто в материалния свят.                ИНТЕРИОРЪТ е като в стандартната Insignia - като цяло прилични материали и изчистен дизайн, в съчетание с наистина богато оборудване. В Opel са се отказали от спортните седалки на Recaro и са разработили свои собствени, които ни се сториха неочаквано удобни. Мястото е в изобилие, дори на задната седалка. Багажникът на хечбека побира 490 литра, което е далеч от рекорда на Skoda Superb, но е напълно достатъчно. Комби версията вдига летвата до 560 литра.

НАКРАТКО, Insignia GSi е комфортна, добре оборудвана и доста бърза кола. Даже и цената не е толкова лоша, поне за българи: бензиновата версия Grand Sport започва от 66 000 лева, докато в Германия клони към 45 000 евро.                 ИМА САМО ЕДИН ПРОБЛЕМ: дали тези допълнителни коне, които не можете да ползвате на писта, си заслужават разликата? Или можете просто да си вземете обикновена Insignia с доста по-икономичен бензинов мотор, със 165 коня. И да ви останат почти 13 хилядарки за други дребни удоволствия.        

 

 

fallback
  • #6
    Анонимен ( преди 6 години )
    2015 Passat 190 к.с. 6-DSG е 1630 кг. 2015 Hyundai i40 141 к.с. 7-DCT(корейската DSG) е 1524 кг. Има ги в ***-data
  • #5
    Анонимен ( преди 6 години )
    Не знам какви автоматици сравняваш но Пасат 2.0 ТДИ 190 коня е по-малко от 50кг по-лек а И40 нямa дизел с подобна мощност
  • #4
    Анонимен ( преди 6 години )
    По-лека със 160 кг., а дизела е 1700 кг. За съвсем нов модел, сега излизащ, ле ле...! Най-тежките в този клас са Passat и Hyundai i40, автоматици, съответно 1520 кг. и 1524 кг. Баси разликата! При това корейката е вече супер стара. Нещо не ме кефи това опелче.
  • #3
    Анонимен ( преди 6 години )
    само дето старата ги правеше 100те за 5.9, ама тая е по-бърза разбииш ли...
  • #2
    Стани ( преди 6 години )
    260 коня и 7.2 секунди 0-100 време.... Тая кола от миналия век ли е?
  • #1
    Анонимен ( преди 6 години )
    хлопел
fallback
Последни