Шведският производител Volvo и неговия тунинг отдел Polestar ще последват примера на Mercedes-AMG, BMW M и Audi Sport, като също ще се заемат с разработката на спортни автомобили с хибридни и електрически силови агрегати. Това разкри пред изданието Motoring шефът на американското подразделение на марката Лес Керсемакерс.
По-рано скандинавците поеха курс към даунсайзинг на цялата си гама, като се отказаха от производство на автомобили с двигатели с повече от 4 цилиндъра. По този начин мощността на техните агрегати може да бъде увеличена единствето с помощта на електричество.
Към момента най-мощният модел на Volvo е кросоувърът XC90 T8 Polestar с 4-цилиндров двигател с 421 к.с. и 680 Нм. Според Керсемакерс компанията няма намерение да копира техническите решения на голямата германска тройка, но съвсем скоро ще може да им предложи достоен отговор.
„Не си поставяме за цел да правим състезателни автомобили. Задачата ни е да предложим на клиентите мощни спортни модели, които те да могат да използват ежедневно”, обясни Керсемакерс.
Мениджърът допълни, че съвсем скоро Volvo ще бъде готов да предложи на пазара новите поколение на моделите си от семействата 40 и 60, включително компактният кросовър XC40, а също така и изцяло електрически автомобил.
Снимка: Polestar


4