IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Първият водороден автомобил навърши 50 години

GM Electrovan може да измине 240 км с едно зареждане, а максималната скорост достига 112 км/ч

Първият водороден автомобил навърши 50 години
За пръв път светът се запознава с принципа на работа на горивната клетка през 1801 г. Много по-късно, чак през 1959 г., на бял свят се появява първият автомобил, задвижван от такава система. Ако земеделският тракто на Allis-Chalmers може да се нарече изобщо автомобил, разбира се. През 1962 г., американският президент Кенеди предизвиква космическата агенция NASA да изпрати човек на Луната до края на десетилетието, което провокира най-големите инженерни умове в Щатите да започнат да измислят начини как да използват технологията за евентуална мисия до Луната.

Първият водороден автомобил навъши 50 години 
 
General Motors се залавят за работа през януари 1966 г., разчитайки на екип от 200 души, които 10 месеца по-късно представят това – двуместния електрически ван Electrovan, задвижван от водородна горивна клетка, осигуряваща достатъчно енергия за изминаването на максимален пробег от 240 км.
 
Машината е базирана на GMC Handi-Van и тежи скандалните 3265 кг. Прототипът използва технология с мембрана за обмен на протони и 32 горивни клетки с тънки електроди, монтирана на пода, свързани помежду си с пластмасови тръби с обща дължина от 167 метра. За да побере допълнителната техника, екипът се принудил да се раздели с цялото товарно пространство в задната част, където били монтирани резервоарите с течен кислород, течен водород и калиев хидроксид.
 
Electrovan-ът така и не напуснал тестовите съоръжения на General Motors, въпреки че преминал успешно през доста тестове, успявайки да развие максимална скорост от достойните 112 км/ч.
 

Към края на проекта, прототипът е прибран в склад в Понтиак, Мичиган, след което вижда отново слънчева светлина през 2001 г. Оттогава Electrovan е изложен в музея General Motors Heritage Center.
 
В последния половин век GM инвестира повече от 2.5 млрд. долара в развитието на горивните клетки. През 2013 американците се съюзяват с Honda, които са едни от най-големите експерти в областта заедно с Toyota.

Първият водороден автомобил навъши 50 години
 
Първият автомобил, задвижван от горивна клетка, който е одобрен от Американската агенция за опазване на околната среда (EPA) e Honda FCX-V4 през 2002 г., докато последният водороден прототип на GM е концептуален военен пикап.
 
В момента, японски, корейски, германски и американски производители работят усилено по развитието на технологията, така че е въпрос на време да станем свидетели на нейното навлизане на масовия пазар. Разбира се, за целта трябва и добре развита инфраструктура за зареждане.
0 от 500
  • #2
    0 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 6 години )
    Дали е уместно да използваме водород за задвижване на кола, при положение, че: електричество -> електролиза -> водород -> транспортиране -> съхранение (станция) -> резевоар (кола) -> горене (клетка) -> електричество -> задвижване, а за сравнение при електрически коли: електричество -> батерии -> задвижване... ???
  • #1
    15 rate up comment 4 rate down comment
    под прикритие ( преди 9 години )
    Време е да направят и филма:"Кой уби водородната кола", както направиха за електрическата. На всички е ясно, че петролното лоби е едно от най-силните лобита. Става въпрос за стотици милиарди $. С парите които разполагат мпгат да купят цели държави, а какво остава да спрат подобни проекти и да ги замразят завинаги. Не случайно учени занимаващи се с разработка на алтернативни двигатели и горива изчезват, умират при трагични съмнителни обстоятелства или се самоубиват. Няма нищо случайно...