IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Fiat се разделя с Ferrari

Мярката е част от плана на италианците за намаляване на дълговете

Fiat се разделя с Ferrari

Акционерите във Fiat Chrysler Automobiles одобриха отделянето на звеното й Ferrari в отделна компания, съобщи Bloomberg. Мярката е част от плана на главния изпълнителен директор Серджо Маркионе за увеличаване на капитала и намаляване на дълговете.
Fiat се разделя с Ferrari
Снимка: Ройтерс

98% от акционерите гласуваха в подкрепа на разделянето на бизнеса, в рамките на което Fiat Chrysler ще разпредели 80-процентовия си дял във Ferrari между своите собствени инвеститори в началото на следващата година.

На гласуването присъстваха около две трети от акционерите. Италианско-американският концерн вече продаде 10% от Ferrari на първично публично предлагане през октомври в Ню Йорк и получи около 1 милиард долара. Пиеро Ферари, син на основателя Енцо Ферари, държи останалите 10%.

Fiat Chrysler има около 10,3 милиарда евро нетни дългове и с разделянето на бизнеса ще донесе около 3,8 милиарда евро. Същевременно обаче концернът губи най-доходоносното си звено.

„Разделянето ще помогне на Ferrari да реализира пълния си потенциал“, каза Маркионе по време на срещата на акционерите, която се проведе в Амстердам в четвъртък.

Exor, холдинговата компания на клана Аниели, ще контролира новия производител на суперавтомобили заедно с Пиеро Ферари, като двамата акционери ще подпишат споразумение, каза Ферари през октомври. Наследникът на Енцо Ферари и Exor ще контролират близо 50% от гласовете.

Акциите на Ferrari приключиха търговията в четвъртък на ниво от 47,21 долара за брой, което е 9,2% под цената на IPO-то им.

Още икономически новини с автомобилна тематика четете в Investor.bg

Тагове: Ferrari fca
0 от 500
  • #4
    16 rate up comment 16 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    хаха жалките фолксваген и фиат няма да ги купи,не вагените фиат да купуват. Аз съм маниака на италианските автомобили и вярвам в тяхното съществуване,и развитие за напред !
  • #3
    31 rate up comment 10 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    Иска ви се мишоци. Четете статията внимателно - акциите се продават на сегащни акционери. Нещо като изкарването на Ферари чисто административно от ФИАТ, но собствеността остава в акционерите на ФИАТ - по този начин акционерите закупуват вече отделна компания, която ще я развиват, както решат и същевременно не излизат от ФИАТ. Това е по-скоро инвестиция, която пряко стабилизира твоя друга инвестиция отколкото "раздяла".
  • #2
    21 rate up comment 30 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    сега от VW ще ги купят :)
  • #1
    44 rate up comment 17 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    То е добре да не се свързва и порше с VW, че е уникален срам за порше, ама парата друго прави.