IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Глобите и ограниченията на скоростта в чужбина

Дори в съседна Турция санкциите са доста сериозни

Глобите и ограниченията на скоростта в чужбина

Дойде времето на отпуските и хората масово започват да пътуват. При пътуване в България сме наясно какво можем да очакваме при превишение на скоростта, но какво ни чака при пътешествие с автомобил в чужбина?

С помощта на изданието Auronews събираме на едно място както ограниченията, така и съответните глоби в едни от най-предпочитаните дестинации за почивка.

Турция - ограничение от 50 км/ч в града / 90 км/ч извън града / 130 км/ч на магистрала
Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
Турция е една от предпочитаните дестинации, като много българи вече се отправят натам и с автомобили. Бъдете обаче особено внимателни преди да достигнете до плажовете.

Глобилите на са малки: 20 км/ч - 100 лири (35 евро), над 20 кмч/ч - 150 лири (52 евро)

Египет - ограничения 60/90/100
Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
Заради размириците в тази държава през последните години потокът от туристи намаля, но въпреки това местните курорти, както и пирамидите си остават сред любимите места за посещение.

Глоби: между 100 и 500 лири (10 и 55 евро)

Тайланд - ограничения 80-90/80-90/120

Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
Интересното е, че в повечето градове е разрешено да се кара с 90 км/ч, като изключение правят само Банкок и Патая, където ограничението е 80 км/ч. Реално обаче заради огромния брой скутери, велосипедисти и пешеходци трудно може да се вдигнат повече от 50 км/ч. В Тайланд правила за движение има само на хартия.

Глоби: 500 бата (11 евро). С полицаите обаче можеш да се спазариш и за по-малко.

Италия - ограничения 50/90/130
Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
Градове като Рим, Милано, Неапол, Флоренция, Венеция и редица други всяка година привличат огромен поток от автотуристи. В Италия ограниченията на скоростта са стандартните, но пък може да останете изненадани от санкциите на местната пътна полиция.

Глоби: 10 км/ч - между 40 и 170 евро, до 40 км/ч - между 170 и 680 евро, до 60 км/ч - между 500 и 2000 евро.

Германия - ограничения 50/100/130 (на някои аутобани няма)
Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
Любимата държава за тези, които искат да карат автомобила си. Дълги аутобани с идеална настилка и липса на кръстовища. И най-важното - на част от тях няма ограничение на скоростта. Трябва обаче да се уточни, че ако предизвикате инцидент по ваша вина и карате с по-висока скорост от 130 км/ч ще носите пълната отговорност и за превишаването на скоростта.

Глоби: 20 км/ч - 35 евро (в града) и 30 евро (извън града). При по-сериозно превишение санкцията се определя индивидуално.

Испания - ограничение 50/90/110
Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
Крайбрежието на Испания също е сред предпочитаните места за любителите на пътешествия. Глобите и тук обаче могат да изненадат мнозина. Заради пестенето на бензин властите в страната намалиха максималната скорост по магистралите на 110 км/ч.

Глоби: до 20 км/ч - 100 евро, до 30 км/ч - 300 евро, до 50 км/ч - 500 евро.

Гърция - ограничения 50/90/120
Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
За българите Гърция си остава най-предпочитаното място в чужбина за лятна почивка, но това крие доста опасности. Законите в страната за превишаване на скоростта са доста строги, а полицаите не се колебаят да ги прилагат.

Глоби: до 20 км/ч - 40 евро, до 30 км/ч - 100 евро, повече от от 30 км/ч - 350 евро.

Носете си и големия талон на колата!

Хърватия - 50/80/130

Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
Адриатическото крайбрежие също е доста примамлива дестинация с хубавите си плажове, мекия климат и старинни градове. Не е за пренебрегване и фактът, че цените са по-ниски от тези в Италия, например.

Глоби: 10 км/ч - 300 куни (40 евро), 20 км/ч - 500 куни (66 евро), 50 км/ч - 2000 куни (265 евро).

Индия - ограничение 50-70/80/80-120

Колко се плаща за превишена скорост в чужбина
За ограничения на скоростта в Индия трудно може да се говори заради липсата на правилник за движение. Принципът е един - по-малките возила пропускат по-големите и най-вече по-скъпите. Клаксонът е основното оръжие на шофьорите.

Глоби: не се знае, тъй като особено в града няма как да се превиши скоростта.

Снимки: Wikipedia

0 от 500
  • #15
    2 rate up comment 0 rate down comment
    Manoel ( преди 9 години )
    Данните за Турция са неверни ...
  • #14
    9 rate up comment 1 rate down comment
    Алекс ( преди 9 години )
    За Испания е допусната неточност. 110 беше миналата година за няколко месеца. Максималната по магистрала е 120.
  • #13
    7 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    до долния, така е колега, поне да бяха преписали някоя чужда статия
  • #12
    13 rate up comment 0 rate down comment
    винкел мен ( преди 9 години )
    Аутомедиа, като сайт за автомобилни новини, очаквах да обърнете внимание на факта, че този уикенд се състои едно от най-очакваните и най-важните състезания за издръжливост - 24 часа на Le Mans -, но уви това не се случи!
  • #11
    22 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    българина е *** и разбира само от глоби.Какво го сравняваш с германеца и заплатата му.Там хората са дисциплинирани и отговорни.На тъпите български комплексари трябва да им вдигнат още глобите,защото най-големите нарушители са тези с най-скъпите автомобили .Извратеняците си мислят,че колкото е по-скъп автомобила му,толкова е по-безсмъртен и безнаказан.Тука се правят на отворковци,а в Европа са агънца.***.
  • #10
    7 rate up comment 3 rate down comment
    kat-mat ( преди 9 години )
    Abe za djigitite si triabva soleni globi,kato si kihne 2 puti po 200-300 leva,posle shte kara kato uchenichka:-)
  • #9
    12 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    Нали цените им на горивата бяха най-скъпи.Показах ти линк,че не е така.Сега ти давам линк за данъка.Данъчен калкулатор според вида МПС по който се определя данъка.2 пъти те хващам в невежество,но продължаваш да се правиш на компетентен.Значи излиза си кавал на квадрат.Ако продължаваш може и на куб да станеш.А от село явно точно ти не си излизал.http://***.kfz-steuer.de/kfz-steuer_pkw.php
  • #8
    5 rate up comment 5 rate down comment
    zoom-zoom ( преди 9 години )
    na 11 july letim turkish airlines ot Vn s jenata do istanbul...6e odim na metallica by request! e, i shopping-a nea se razmine! re6ihme, 4e po-dobre s aviona, ako se blusnem s kolata v stambul e kofti oferta, a lqtoska tam trafika e AD! leko patuvane na vsi4ki, klimatika na MAX, slun4evite caiski i umnata, lamarinite ne gi boli, no horata - dosta!
  • #7
    3 rate up comment 13 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    В Германия няма винетки защото пътните такси са вкарани в цените на горивата.Кавала по отдолу да не се прави на умен.Явно не е излизал от неговото село по надалеч.
  • #6
    23 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    И между другото не гледайте само цената на колонката!Предпочитам да сипя по-скъп бензин или нафта от Германия,отколкото по-евтини от България.Колата с двата вида гориво върви по различен начин,в БГ ти сипват по-малко гориво,колата харчи повече,по-бързо се скапва заради некачественото гориво и накрая,като удариш чертата излиза,че всъщност българското гориво е доста по-скъпо.