IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Разработват гума със сменящо се покритие

Първоначално тя ще бъде използвана при състезателни автомобили

Разработват гума със сменящо се покритие

Един от най-старите производители в автомобилната индустрия – компанията Dunlop, разработи автомобилна гума на бъдещето. Тя ще може да променя своя външен вид и свойства по време на движение, съобщи днес руското издание Auto.Vesti.
Dunlop измисли гума със сменящо се покритие
Тази технология е предназначена на първо време за състезателни автомобили, като нейната основна задача е да освободи пилотите от необходимостта да влизат в бокса за смяна на гуми. Новата гума ще може напълно самостоятелно да се настройва към стила на управление на състезателя, към метеорологичните условия и към покритието на пистата.

За производството на новия си продукт в Dunlop разработват специален материал, в чиято основа е полимерен гел, смесен с вещества, реагиращи на електрически импулси. По този начин гумата ще бъде управлявана по електронен път и ще може да променя своята широчина, височина на профила и рисунка на протектора.

Така например, ако по време на състезание завали дъжд, на нея ще се появят канали за оттичане на водата и на състезателя няма да му се налага да влиза в бокса, за да постави специални гуми за дъжд. Освен това гумата ще има възможността да се възстановява сама, тъй като ще има няколко слоя, които ще се сменят в зависимост от износването им.

Идеята на инженерите от Dunlop не е само да се пести време, като се избегне влизането в пит-стопа. В компанията смятат, че за бъдеще целият световен транспорт ще използва електрическа енергия за задвижване. Това ще засегне и състезателните автомобили, които при влизане в бокса ще изразходват допълнителна енергия. Затова и тези стопове ще трябва да бъдат избегнати.

Снимка: Dunlop

Тагове: dunlop
0 от 500
  • #4
    3 rate up comment 5 rate down comment
    Анонимен ( преди 11 години )
    Като оставим статията настрана, гумите с променливи характеристики са практически неизползваеми. Да речем, че гумата може да се свива двойно, за да намали контактната си площ за по-нисък разход. Докато колата се движи направо - добре, но ако се наложи рязка маневра или влезе в остър завой с висока спорост, тогава какво правим? Гумите са такива, каквито са, за да могат да предоставят максимална сигурност при всякакви изненадващи ситуации. Променливата гума няма как да ги предвиди.
  • #3
    10 rate up comment 3 rate down comment
    иван ( преди 11 години )
    ти пък да си видял адекватно онлайн издание за коли в бг
  • #2
    15 rate up comment 1 rate down comment
    bla bla ( преди 11 години )
    Дънлоп поръча на футуролога Ян Пиърсън да напише статия за бъдещето... вътре пише и за гумите (БЪДЕЩЕ - как го вижда в следващите 125 години). Глупаците псевдо журналисти тук пак си го натъкмили, голямата новина видиш ли.
  • #1
    20 rate up comment 3 rate down comment
    12345 ( преди 11 години )
    Тази статия е била писана на първи април, ама очевидно е излязла с два месеца закъснение :-)