Последните няколко години са особено тежки не само за автомобилните производители, но и за ателиетата, занимаващи се с автомобилен дизайн. Едно от тях – Pininfarina, също прави всичко възможно, за да преодолее кризата.
Италианската компания спечели 2 награди за дизайн Autonis, връчени й от германското издание Auto Motor und Sport. Журито, в което влизат представители на 31 издания от Европа, присъди първа награда за концепта Sergio (на първата снимка) и втора награда за концепта Bmw Coupe Pininfarina (на втората). Sergio се пребори с конкуренцията на общо 16 модела, като взе 27 % от гласовете.
Според изданието Autoblog именно модели като Sergio и показаното неотдавна Ferrari SP12 EC (на третата снимка), подготвено за рок-легендата Ерик Клептън, показват ясните намерения на Pininfarina да се върне към корените си, за да може да се справи с финансовите затруднения.
Изданието припомня, че повечето независими студия за автомобилен дизайн не успяха да го сторят. Затова Volkswagen имаше възможността да вземе без проблеми Giugiaro и Karmann, а Fiat погълна подразделението си Bertone. Ford от своя страна купи Vignale и Ghia, като така единствено Pininfarina засега успява да се измъкне от големите акули в бранша.
Ателието обаче продължава да се сблъсква със спада на поръчките, който е резултат от кризата в автомобилостроенето. От началото на века фирмата направи няколко впечатляващи модела - Alfa Romeo Brera, Ford Focus CC и Volvo C70, но и те не донесоха необходимите продажби и Pininfarina трябваше да продаде част от акциите си на кредиторите. Компанията остана без поръчки от най-близките си клиенти Ferrari и Maserati, които вече сами правят дизайна на автомобилите си.
Все пак има светлина в тунела и през последните години ателието започва да се съвзема, като залага на нов подход – създаване на скъпи коли за частни клиенти - като машината за Ерик Клептън. Дали това ще доведе до спасение, ще покаже само времето.
Снимки: Pininfarina


2