IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Porsche записа най-добрата година в историята си

Нетипичните модели на марката дърпат продажбите нагоре

Porsche записа най-добрата година в историята си

Porsche записа най-добрата година в историята си
Снимка: Porsche

Изминалата 2012 година е била най-успешната в историята на Porsche. Немската спортна марка е реализирала 143 096 нови автомобила на пазарите по света, което представлява ръст от 22% спрямо 2011 година.

В моделната гама на Porsche най-голямо увеличение в продажбите си записва иконата 911 - 49% и 26 206 реализирани бройки. Култовата спортна кола обаче не е най-продаваният автомобил на Porsche.

Такива са нетипичните за спортната марка предложения - Cayenne и Panamera. Класацията по продажби води Cayenne, който реализира повече от половината сделки на Porsche за 2012 година - 77 822 (ръст от 30%). Второто място е за Panamera, която въпреки понижението при продажбите си от 3.1%, записва 27 331 бройки на пазара.

На трето място е 911, а след него - Boxster. Компактното кабрио на Porsche записва в актива си за 2012 година 10 126 продажби (ръст от 66%), докато закритата му версия - моделът Cayman, е реализирал едва 1614 бройки. Новото поколение на този модел обаче бе представено на пазара едва в началото на 2013 година.

Най-добре през 2012 година марката се е представила в Европа, където са реализирани 47 184 продажби. Вторият по обем на продажбите пазар е Северна Америка - 39 192 сделки и ръст от 34%, а третият - Китай, където Porsche записва 33 590 и увеличение 32% спрямо година по-рано.

Производството във фабриките на Porsche също бележи възход - 151 999 превозни средства и увеличение от 19%. Оборотът е нараснал с 27% до 13,9 млрд. евро, а оперативната печалба се е повишила с 19% до € 2,44 милиарда.

0 от 500
  • #18
    7 rate up comment 7 rate down comment
    до Nero ( преди 12 години )
    Nero,пази Боже, да се учиш от Toyota!!!Днешният пример:"Toyota Total Recall: 310,000 FJ Cruisers Bring 2013 Toll to 1.6M Cars"Виждам,че и ти си от "доброжелателите" на VW Group,но както другите,ще ти се наложи да свикваш да живееш с мисълта,че не всичко,което ти се иска,може да бъде истина!
  • #17
    10 rate up comment 9 rate down comment
    Italy fen ( преди 12 години )
    Klasika, аз съм критик на "творчеството" ти, НО, когато си прав, винаги съм го признавал! Жалко, че се случва рядко(да си прав де)!!
  • #16
    11 rate up comment 12 rate down comment
    Klasika ( преди 12 години )
    Братя може да сме Анонимни и Мария Илиева каза,че Анонимните форуми отприщват най-ниските страсти,защото всички недоказали се там живеят своя неизживян живот и ТЯ затова не ги чете.Но братя да си кажем истината горчива:-*нетипичните*модели =цъфтят=благодарение на Мафиотските държави и комрлексарите в тях и на хора които не са виждали Порше в тези държави.А другата горчива истина е ,че уж класическите неприличат на себе си,Абсолютно са ги размили и не са Поршета.Работата често ми налага да ходя до Нова телевизия,а под нея са щандовете на Мазерати,Сааб,Опел и Порше.Вижте ги на живо !!!Всички модели са там-плачевна история без характер и характерни черти.....?Така че,безхарактерноста и безпридлежноста са добре приети в държавите с Фараони и Роби каквато е и нашта....,а Робите гледат и тъпеят ,а головратите Фараони си мислят,че всичко смешно което притежават го обоготворяват с своето дрогирано присъствие...........Икономистите на Порше са го разбрали и бълват *бълвоч* в тези направления.
  • #15
    8 rate up comment 6 rate down comment
    Анонимен ( преди 12 години )
    Гошко, разбираш от авт., на баба си "фърчилото"!!ха ха
  • #14
    10 rate up comment 5 rate down comment
    Бабата на Гошко ( преди 12 години )
    Гошко, да не си забравиш бележника, и марш на училище, в трети клас не трябва да пропускаш НИЩО, особено ти!!!
  • #13
    8 rate up comment 13 rate down comment
    Nero ( преди 12 години )
    "Е то имаше статия, че Порше са компанията, която продава автомобилите с една от най-високите печалби на бройка. А сега кажете, защо?"Защото са се учили на ефективно производство от най-добрите - Тойота.
  • #12
    12 rate up comment 12 rate down comment
    Анонимен ( преди 12 години )
    Какво се опита да измрънкаш Гошко? Ферари качва своите продажби без да слага дизели и модели от фиат или алфа нали ? Изкарва нови уникални модели и продават. Това е начина да растат продажбите без да се обезличава марката. И не случайно пускат от специалните си модели по 500 бройки, просто са за специални хора,а не за да направят оборот и да изцицат повече хора. Лаферари ще продаде 4-5 пъти повече бройки ако пуснат, но НЯМА. Няма и да слагат дизел в своя кола както правят в порше.. дизел от ауди
  • #11
    12 rate up comment 8 rate down comment
    Гошко ( преди 12 години )
    Нещо ви куца логиката. Няма как марките да реализират все по големи продажби, пък колите им да не стават масови. Я помислете малко по сериозно. Колкото една кола или марка е по продавана толкова повече се губи нейната уникалност и екзотичност. ферари, Порше все тая... Големи умници и "ценители" в тоя форум.
  • #10
    13 rate up comment 12 rate down comment
    Italy fen ( преди 12 години )
    На вторичния пазар, само 911 държи цена, а статия в "AutoBild" бе озаглавена Porsche, вече и за градинари....която казва всичко! Представете си, какво ще остане от Porsche, ако махнем 911, точно така НИЩО!!!!
  • #9
    5 rate up comment 14 rate down comment
    zoom-zoom ( преди 12 години )
    lozunga na VAG e...da jivee marketinga!u4udva6to e, 4e durjat v asortimenta si modeli kato gt3 i gt2 i redom s tqh imat cayenne, panamera, skoro i cajun i onova kombi...e tva ne sa li preoble4eni audita, a!?tiq ob6ti platformi i komponenti otdavna zagrobiha identi4nostta i unikalnostta na markite, ostanaha samo logata...