Корейският производител Kia завърши оформянето на моделната си гама с вероятно най-важния автомобил в нея. На автомобилното изложение в Брюксел дебютира най-компактният електромобил на марката – EV2, който ще се произвежда в завода в Жилина (Словакия) и ще излезе на пазара през пролетта.

Компактни размери и познат дизайн
Една от основните характеристики на EV2 са малките размери. Благодарение на платформата E-GMP (същата като EV3 и EV6, например), новият модел е дълъг 4,06 м, широк е 1,80 м, висок - 1,58 м и има междуосие от 2,57 м.
Естетически EV2 изглежда много подобен на концепцията, показана преди година, като философията за дизайн "Opposited United" оформя каросерия, пълна с ръбове. Резултатът е компактен кросоувър със солидна, минималистична предна част, включващ две вертикални позиционни светлини със стил, близък до този на EV9. Задната част е монолитна, като оптичните групи са поставени в долната част, които увеличават усещането за ширина.
В ниво на оборудване GT-Line има някои уникални детайли, като лъскавите черни вложки на броните и на долната част на предната решетка. За модел ще се предлагат джанти с размер 16-19 цола.

Стилен интериор и впечатляващо вътрешно пространство
Дори при най-малкия си електрически модел Kia залага на високо технологично оборудване. Таблото е доминирано от един панел, на който има три екрана един до друг - 12,3-инчов за арматурното табло, 5,3-инчов за климатика в центъра и 12,3-инчове за информационно-развлекателната система (като последният получава актуализации на OTA).
Задните седалки са удобни дори за високи хора, като има място за краката и за главата и пода е плосък. Самият диван не е много широк и не е подходящ за трима възрастни. В допълнение към 5-местната версия обаче има и 4-местен модел, с два отделни дивана отзад, които могат да се плъзгат напред-назад около десет см, за да модулират пространството за багаж и пътници.
Багажникът има капацитет от 362 литра, с възможност за събаряне на задните седалки и по този начин се повишава до 1201 литра като цяло. Освен това има малък 15-литров преден „фрънк’’ – багажник на мястото на двигателя.

Възможност за управление от разстояние
На технологично ниво EC2 също се представа добре. Оборудването на ADAS включва автономно шофиране от ниво 2 като системата Highway Driving Assist 2, Smart Cruise Control 2, Blind Sport View Monitor и 360° системата на камерата. Освен моделът разполага с Remote Smart Parking Assist Entry, който ви позволява да маневрирате колата отвън чрез ключа, за да излезете по-лесно от тесните места за паркиране.
В допълнение, новият електромобил на Kia е оборудван с функцията V2L за презареждане на външни устройства и V2G за "продажба" на захранване към електропреносната мрежа.
Избор от две батерии, но двигателят е само един
При пускането на пазара EC2 ще се предлага с две опции за батерии, и двете базирани на 400 V архитектура. Стандартният вариант е оборудван с акумулатор 42,2 kWh, докато Long Range има 61 kWh такъв. В първия случай декларираният пробег е 317 км, докато във втория достига 448 км, като и двата са по цикъла на WLTP.

Стандартно моделът може да се зарежда както с 11 kW, така и при 22 kW, но има и система за бързо зареждане с постоянен ток, която се нуждае от 29 минути за възстановяване на енергия до 80% при стандартния вариант и и 30 минути при Longe Range, който е с по-голяма батерии.
Базовият вариант е съчетан с предно разположен двигател със 147 к.с., като ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 8,7 секунди, докато Long Range има също мотор, но със 136 к.с. (0-100 км/ч за 9,5 секунди). Максималната скорост и за двата модела е 161 км/ч.
Базовата цена ще бъде под 30 000 евро
Kia все още не е обявила официално цените на новия си електрически модел, като това трябва да стане през следващите няколко седмици. Според информациите тя ще стартира под 30 000 евро за базовия вариант, чието производство ще стартира през февруари. Версиите Long Range и с GT-line ще се качат на конвейера през юни, като в компанията пресмятат, че през 2027 ще продават по 100 000 бройки годишно от ЕV2. И това със сигурност ще го превърне в най-важния модел на марката в Европа.
Още снимки на Kia EV2 – вижте в галерията:


0