fallback

По нанадолнището: Уорън Бъфет си изтегли парите от BYD

Китайският съперник на Tesla изглежда във все по-сложна финансова ситуация

Инвестиционният фонд Berkshire Hathaway на американския милиардер Уорън Бъфет продаде в понеделник и последните си дялове в китайския автомобилен производител BYD. Така се сложи край на 17-годишната инвестиция, чиято стойност нарасна над 20 пъти за периода, съобщиха световните агенции. След новината, акциите на BYD на борсата в Хонконг паднаха с 3,4%, а тези, търгувани в Шънджън, с 1,5%.

Според документите, подадени от Berkshire Hathaway Energy, дъщерното дружество, което притежаваше акциите, стойността на инвестицията на 31 март е била нула, след като в края на миналата година тя беше 415 милиона долара.

Компанията на Бъфет започна да инвестира в базираната в Шънджън BYD през 2008 г., когато плати 230 милиона долара за около 225 милиона акции, което се равняваше на 10% дял по това време. Berkshire Hathaway Energy започна да продава тези акции през 2022 г., след като цената им се повиши повече от двадесет пъти.

Ли Юнфей, генерален мениджър на марката и връзки с обществеността на BYD, благодари на Berkshire за "инвестициите, помощта и другарството през последните 17 години" в публикация в официалния си акаунт в китайската социална мрежа Weibo. Той описа продажбата на дяловете като "нормална" сделка с инвестиции в акции.

Най-големият конкурент на Tesla отбеляза спад на тримесечната печалба за първи път от 3,5 години, тъй като разширяването се забави на фона на правителствената кампания срещу ценовите войни. Продажбите на BYD на вътрешния пазар, които съставляват близо 80% от световните доставки, спаднаха за четвърти пореден месец през август. Компанията намали годишната си цел за продажби с до 16% до 4,6 милиона превозни средства по данни на Ройтерс.

fallback
  • #14
    Какво ги мислим, ( преди 2 месеца )
    сякаш на нас всичко ни е наред. От кога не сме произвели нищо "автомобилно". Ние сме най-големите специалисти-критикари, но и нищо не сме произвели след 1990г. Останахме 5 млн. жители . В момента е актуално да спорят, дали сме останали 5 или 6 млн., колкото единк китайски град.
  • #13
    анонимен ( преди 2 месеца )
    европа е в позицията беззащитна жертва единствените печеливши от четвъртата световна са китайците които натикаха фитилите на лилипуткин и четвърта година му гледят сеира и си завземат без война териториите и ресурсите на сибир
  • #12
    анонимен ( преди 2 месеца )
    #10, европейците май скачат по бутона от бая време. Въпросът е накъде да се изнасяме, че то не останаха спокойни дестинации.И не ме пращай в Русия, щото като я превземеш, ще трябва пак да те търпя.
  • #11
    Друг Гост ( преди 2 месеца )
    Не са за оплакване BYD. На 31/01/2020 пазарната им капитализация е била 20,49 млрд, а сега е 130.89 млрд. Пикът им е 24/05/2025 - 175.4 млрд. Според мен, Бъфет си е прибрал парите просто защото не очаква ръст. Това не означава, че ще фалират скоро
  • #10
    анонимен ( преди 2 месеца )
    бъфет мисли малко преди събитията да се случат задава се световен катаклизъм който ще помете европа и човека си прибира парите никой нормално мислещ не си е и помислял че ще има реална четвърта световна в европа страшното е никой от нормално мислещите и все още не го осъзнава че врага вече е пред портите на европа и е въпрос на време да се нулира европейската цивилизация въпроса е че европейците не искат да са първите които ще натиснат бутона и търпят издевателствата и провокациитна руzznazziте
  • #9
    JEEP ( преди 2 месеца )
    Тоя нормален ли е че е вложил пари първо, кой нормален здравомислещ и уважаващ се човек ще купи нещо, на което пише БИД или ДОНГФЕНГ
  • #8
    анонимен ( преди 2 месеца )
    Новина от 31-ви март, ще рече че за 3 месеца продадоха 400млн, което е капка в морето като се има предвид дневния оборот на акциите на компанията.
  • #7
    анонимен ( преди 2 месеца )
    Преди около месец, месец и нещо, може би. Има ОФИЦИАЛНО изказване на един от ШЕФОВЕТЕ на Тойота, отнасящо се до заводите им в ЯПОНИЯ. Та той казваше, че минават на КИТАЙСКИ части, за да могат да се задържат на пазара. ПРЕПОРЪЧВАШЕ на своите ПОДДОСТАВЧИЦИ да преминат на КИТАЙСКИ части също, за да са конглокентно способни. Цялото това нещо е съвсем официално, има го и на Японски, който иска да го прочете в оригинал. Аз нямам излишно време да ви го търся.
  • #6
    Мда ( преди 2 месеца )
    До 4 - Чак такива свободни съчинения не бях чел. Я вземе провери европейските, японските, корейските марки от кога имат съвместни предприятия в Китай! Просто защото, за да произвеждаш в Китай, трябва да имаш съвместно предприятие. Единствено изключение направиха за Тесла, защото иначе Мъск нямаше да направи завод там. А на китайците им е по-евтино да направят изключение, вместо да шпионират завод в САЩ ... последната година премиум марките били направили НОВИ фирми с тях ... Божеееее
  • #5
    Гост ( преди 2 месеца )
    Плъховете първи напускат потъващия кораб.
fallback
Последни