Хората често се заблуждават от съкращения или впечатляващи имена на системи, предлагани им от производителите на автомобили. Едно от тях е "Еко" (ECO), което присъства в много от съвременните превозни средства. Шофьорите очакват едва ли не чудеса при активирането му - по-малка консумация на гориво или повече ефективност, но повечето не знаят как работи този режим и кога трябва да се активира.
Реалността обаче е малко по-сложна, тъй като режимът ECO в автомобилите може да бъде чудесен съюзник, ако се използва в точното време, но се превръща във враг, ако бъде активиран произволно. Затова трябва да се знае, кога е безопасно да се активира и кога трябва да бъде игнориран, за са не бъдат компрометирани двигателя и безопасността на хората в колата.
Когато активирате бутона ECO, автомобилът регулира различни параметри, за да намали разхода на гориво. Например, той ограничава реакцията на газта, за да предотврати внезапно ускорение, оптимизира превключването на предавките при автоматичните скоростни кутии, за да поддържа двигателя на ниски обороти и в някои случаи намалява интензивността на климатика или дори променя поведението на волана. Съща така с него можете да се промени подаването на мощност, за да накарате двигателя да работи по-ефективно.
Режимът ECO може да върши отлична работа, ако шофирате тихо в града, като ви помага да пестите гориво в задръствания и при пътувания с ниска скорост. Може да бъде от полза и при дълги пътувания по магистрала, където скоростта е постоянна и не се нуждаете от бързи ускорения. Освен това, ако не е твърде горещо, по-ниската консумация на климатика ще ви помогне да харчите по-малко.
Има обаче ситуации, в които активирането му не е най-добрата идея. Ако имате нужда от незабавно захранване, като например при изпреварване или престрояване в бърза лента, забавянето на реакцията на газта може да ви постави в опасна ситуация.
Също така не се препоръчва по планински пътища, където колата се нуждае от повече сила, за да преодолява баири и да реагира бързо на тесни завои. Освен това, ако колата е сериозно натоварена, режимът ECO може да направи шофирането твърде "тежко" и "тромаво".
Вярно е, че някои модели са оборудвани със система, която определя кога имате нужда от цялата налична мощност, като автоматично изключва ECO режима. Но като цяло въпреки че режимът ECO не уврежда двигателя сам по себе си, ако злоупотребявате с него, можете да си създадете някои неудобства. Причината е, че ако двигателят винаги работи с по-малко натоварване (при ниски обороти), особено при дизелови автомобили, той може да натрупва въглерод в EGR клапана или филтъра за твърди частици, което би повлияло на работата му в дългосрочен план.
Ето защо е препоръчително използването му да се редува с моменти на по-динамично шофиране, като от време на време се увеличават оборотите, за да се почисти системата и да се избегнат механични проблеми.
Като цяло, ECO режимът е полезен инструмент, но както всичко в живота, трябва да знаете кога и как да го използвате. Разбира се, не е чудо, което кара колата ви да консумира наполовина по-малко, но ако се използва разумно, може да ви помогне да намалите разходите за гориво и да се погрижите за околната среда. Това, което няма смисъл обаче, е, да жертвате безопасността и надеждността на двигателя, за да спестите няколко капки бензин, защото в крайна сметка това ще ви струва скъпо.