IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Най-големият производител на батерии попадна под санкциите на САЩ

Пентагонът смята китайската CATL за заплаха за националната сигурност

Най-големият производител на батерии CATL стана обект на санкции от Министерството на отбраната на САЩ. Пентагонът каза, че компанията си сътрудничи с китайската армия, което означава, че взаимодействието с CATL може да представлява заплаха за националната сигурност.


CATL


Досега американските власти не споменават конкретни ограничения за CATL, но вече има репутационни разходи: акциите на китайската компания веднага паднаха с пет процента. Производителят на батерии не е съгласен с обвиненията. В официално изявление CATL нарича действията на Министерството на отбраната на САЩ погрешни и подчертава, че те никога не са били свързани с военен бизнес. За китайска корпорация включването и в черния списък на Пентагона не предвещава нищо добро.

Най-малко предупреждението от властите на САЩ може да застраши всички съвместни проекти с американски партньори. Анализаторите на Ройтерс смятат, че Пентагонът де факто въвежда ограничения върху сътрудничеството в определени сектори на икономиката.

Американските законодатели отдавна се стремят да включат CATL в черния списък, тъй като Ford планира да закупи лиценз от китайската страна за производство на евтини литиево-йонни клетки. Сега съвместният проект с очаквана инвестиция от 3.5 милиарда долара е под въпрос.

Клетките CATL в момента не се предлагат в САЩ, но Tesla използва тези батерии в произведени в Китай електрически превозни средства. Компанията на Илон Мъск също планира да използва технологията на батерийния гигант в American Gigafactories, но сега към партньорството вероятно ще се подходи предпазливо.


0 от 500
  • #8
    8 rate up comment 5 rate down comment
    TSLA ( преди 11 часа )
    "Сухи клетки е това, което в момента прави TESLA с 4680. Бях там и гледах как се произвежда анода и този анод беше сух. Нямам идея как да го постигнали. Това е голямата стъпка към твърдотелни батерии" - инж. Санди Мънро. 4680 на TESLA в момента движат Model Y, Cybertruck и камиона Semi. Сухите факти говорят.
  • #7
    7 rate up comment 4 rate down comment
    До пръцльо ( преди 13 часа )
    Никой не е казал, че 46 80 са по-добри от китайските батерии. Но шефът на CATL пак критикува произведените от Тесла батерии , а не твърди като всички антиелектрици които единодушно заявявате че Тесла Не произвеждай никога не е произвеждала такива батерии. На някой поне мисълта не му ли ти че малко по-бързо да е стигнала до 2020 година или всички още сте в миналия век? То бива бавна мисъл ама вашата пътува по-бавно от ***. Хайде поне един да потвърди Дали Тесла започна да произвежда такива бат
  • #6
    6 rate up comment 8 rate down comment
    Hvaliprats ( преди 14 часа )
    До 4: Тротинетка, какви антиелектрици ти се привиждат? Робин Зенг, шеф на САТЛ, дето заяви лично на лъжлив нагъл Илон че Тесларите не разбират от електрохимия и 4680 батериите им са гола вода, и той ли е антиелектрик? Ха-ха-ха!
  • #5
    6 rate up comment 10 rate down comment
    анонимен ( преди 15 часа )
    Не че нещо, но от кога доставянето на технологии на армията е престъпление? На московската или иранската - да, но китайската не е нападнала никой (все още) и не е в никакви черни списъци и никой не и е наложил санкции. Нямам нищо против имперските амбиции на Китай да се възпират, но в случая няма никакво доректно основание.
  • #4
    9 rate up comment 8 rate down comment
    Всъщност ( преди 15 часа )
    Не тая особени надежди. Досега пета година нито един антиелектрик не е успял да разбере, че през 2020 година Тесла започна производство на клетки 46 80. Обикновено мисленето се забавя около пет години При повечето антиелектрици и разсъжденията все още на база факти от миналото десетилетие при най-досетливите. Останалите са в миналия век.
  • #3
    9 rate up comment 5 rate down comment
    До 1 ( преди 16 часа )
    Не ви е лесно! Авторът на статията си мисли, че мислите " Клетките CATL в момента НЕ СЕ ПРЕДЛАГАТ в САЩ, но Tesla използва тези батерии в произведени в Китай електрически превозни средства." Кое не разбра? Попитай и се надявам С помощта на 10-20 въпроса и 50 отговора в продължение на няколко седмици да схванеш какво точно е написано. Не се отказвай!
  • #2
    3 rate up comment 7 rate down comment
    Анонимен ( преди 16 часа )
    Ами много ясно - защо да дават пари за батерии на китайците, като могат да инвестират тези пари в собствени мощности или такива в Европа. Както Русия си изгради "крепостна" почти военно-временна икономика, така и Щатите си действат.
  • #1
    6 rate up comment 12 rate down comment
    анонимен ( преди 16 часа )
    Тесла остава без батерии.