В американския щат Флорида започна изпълнението на необичаен проект - път от радиоактивни отпадъци. Той ще бъде положен на територията на компания Mosaic Fertilizer, която произвежда фосфатни торове. Отпадъците от производството ще се използват в строителството на пътя.
За да е по-ясно, става дума за минерала фосфогипс. Той съдържа радий, който, когато се разпада, освобождава радиоактивния газ радон, опасен канцероген. Разбира се, този проект предизвика възмущение сред местните жители. Въпреки това Агенцията за опазване на околната среда на САЩ одобри строителството.
Разработчиците на пътя обясняват, че фосфогипсът ще се използва само за "възглавницата" (вместо трошен камък). Тя ще бъде покрита със слой асфалт с дебелина 10 см, тоест хора или превозни средства няма да влизат в контакт с радиоактивния материал.
Освен това не всички двулентови пътища ще имат "възглавница" от фосфогипс. Той ще използва в четири участъка с дължина 225 м всеки. Други четири, всеки с дължина 135 м, няма да съдържат опасни материали.
Въпреки това дори този дизайн повдига въпроси, тъй като съществува риск радиоактивните вещества да попаднат в подпочвените води. Разработчиците на проекта обаче обещават да пробият 24 кладенци, за да наблюдават качеството на водата.
В САЩ има дългогодишен дебат относно използването на фосфогипс в пътното строителство. През 2020 година администрацията на Доналд Тръмп разреши използването му, но по време на президентството на Джо Байдън това разрешение беше отменено.