Статистиката на катастрофи с шофьори, употребили алкохол, е все по-стряскаща. В Европа, например, само през 2023 е имало 5000 смъртни случая в такива инциденти, което е около 25% от общия брой. Властите в ЕС са си поставили за цел бройката да бъде сведена до нула през 2050, като за целта трябва да бъдат въведени нови технологии за откриване и предотвратяване.
Мерките в тази посока включват пускането на различни системи, които могат да се използват за откриване на концентрацията на алкохол в кръвта на водача. Една от тях е дело на израелския стартъп CorrActions, който създаде специален софтуер. Той прави точно това, използвайки микро-движения на мускулите.
В случая се използва когнитивен невромониторинг - система, базирана на изкуствен интелект, чиято цел е да следи прецизно състоянието на водача. След това трябва надеждно да установи дали увреждането е причинено от умора или консумация на алкохол. За целта системата използва съществуващи сензори за наблюдение на водача, които са интегрирани например във волана или арматурното табло.
С помощта на специален софтуер се анализират микродвиженията на мускулите, за да се направят изводи за мозъчната дейност. Това означава, че възможните увреждания могат да бъдат идентифицирани рано – още преди физическите симптоми да станат забележими.
Ключово предимство пред конвенционалните алкотестери е, че тази система не може да бъде заобиколена. Софтуерно базираното решение предлага на производителите на автомобили предимството, че не е необходимо да се инсталират допълнителни сензори, за да отговарят на бъдещите законови изисквания.