Правилникът за движение по пътищата изисква както в тъмната, така и в светлата част на деня превозните средства да бъдат с включени къси светлини на фаровете или дневни светлини. Няма обаче забрана за шофьора или пътниците автомобила за активиране на осветлението в салона. Това обаче може да окаже негативно влияние върху безопасността по време на движение,у предупреждават експерти.
Когато включите осветлението в кабината, докато шофирате в пълен мрак, чувствителността на ретината към светлина значително намалява. С други думи, зрителната острота се влошава. Казано по-просто, водачът започва да реагира по-зле на външни стимули и е по-малко ефективен при разграничаването на неосветени обекти. В допълнение, човекът зад волана може да се разсее, да се обърка и да прецени неправилно местоположението на другите автомобили на платното и разстоянието до тях и между тях.
Освен това, очите се уморяват от външни източници на светлина, които интензивно намаляват вниманието на шофьора. А положението се влошава допълнително, ако предното стъкло на колата е изцапано с мръсотия или има драскотини и драскотини. Вечер и през нощта крушка, включена в кабината, ще създаде отблясъци върху триплекса, отвличайки вниманието от пътя и стеснявайки видимостта.
Този ефект може да се влоши и от фаровете на насрещния трафик. Ето защо е най-добре да запалите вътрешните осветителни тела не напълно, а точково, тоест само от едната страна. Така ще бъде и по-удобно, и по-безопасно.