fallback

Моторите на Toyota са неубиваеми - мит или истина?

Само един от трите основни мотори на RAV4 може да се определи като „надежден“

Четвъртото поколение на кросоувър Toyota RAV4 (CA40, 2012-2019) се радва на голямо търсене на пазара на употребявани автомобили. Цялостната репутация на марката е отлична, като комфортът и надеждността са на високо ниво. За това купувачите са готови да платят дори повече, за да притежават колата.

Самият производител препоръчва смяна на маслото на двигателя на всеки 10 000 км, а не на 15 000 км, както е при повечето модели. Има обаче някои въпроси относно надеждността на RAV4, като експертите от изданието ZR предупреждават за възможните рискове при покупка на този модел.

Например, ако клиентът разполага с достатъчно пари за придобиване на екземпляр с пробег под 150 000 км, е по-добре да се откаже от версиите със CVT. Сама по себе си трансмисията Aisin K111 е доста надеждна, но само до 100 000-120 хиляди км, когато започне да се износва. В идеалния случай нейният ресурс е 250 000 охладителната система.

На първо място обаче са други основни детайли на автомобила, които трябва да се взимат предвид при покупка – купето и двигателя. Оплакванията относно устойчивостта на каросерията към корозия не са чак толкова много, но нещата с моторите на RAV4 стоят по различен начин. А това не бива да се пренебрегва, защото Toyota RAV4 не е никак евтина кола.

3ZR-FAE (146 HP)

Голяма част от автомобилите втора ръка са оборудвани с базов бензинов 2,0-итров атмосферен двигател. Той се съчетава с механична скоростна кутия или със CVT, като има един проблем, типичен за по-новите агрегати на Toyota. Под натиска на екологичните стандарти в последно време те постепенно загубиха предишната си непретенциозност и станаха много придирчиви.

Това е и причината, поради която този двигател може да бъде определен като „най-капризният на Toyota”. Той има проблеми с по-некачествено гориво, като се образуват отлагания и се налагат чести смени на свещите. Комбинацията с вариатора също пречи, тъй като той не загрява достатъчно за почистване на горивната камера. Работата на високи обороти (от 3500 нататък) е в ущърб на вариатора.

Има случаи, в които още на 20 000-30 000 км пробег се появява повишен разход на масло. Той може да достигне до половин литър на 1000 км. Въглеродните отлагания по всмукателния колектор и дросела причиняват плаващи обороти.

Веригата за синхронизация може да издържи 200 000 км, но често излиза от строя много по-рано, като причината е лошата конструкция. Срокът на експлоатация на помпата на охладителната система е непредвидим, като след 100 000 км се появяват течове. При по-ранните бройки от модела задвижващият механизъм за промяна на височината на повдигане на клапана често се поврежда, като дефектът беше отстранен след фейслифта.

Въпреки това, двигателят е надежден и издръжлив, като проблемите му се дължат основно на немарлива поддръжка. Блокът е изцяло алуминиев, има и хидравлични повдигачи. От Toyota посочват ресурс 250 000 км, но механици са категорични, че може да изкара дори 400 000 км

2AR-FE

Атмосферният мотор 2.5 не е съвместим нито с ръчна скоростна кутия, нито със CVT. Той се комбинира с хидравличната Aisin U660E / U760E, която е сравнително надеждна, въпреки че има проблеми. Ресурсът на този агрегат е около 300 000 км.

Това от най-добрите двигатели на нашето време, като той е с алуминиев блок и работи дори с бензин с по-ниско октаново число. Няма особени оплаквания относно отпадъците от масло и е напълно възможно след основен ремонт да изкара дори до 500 000 км, което е отличен показател.

Помпата на охладителната система може да „умре“ до 60 000-80 000 км, като в случая няма какво да се направи. Веригата за синхронизация живее до 200 000 км, ако не е особено напрягана от резки ускорения. Съединителите на фазорегулатора се пукат (особено когато са студени), но като цяло устройството е много надеждно и сравнително икономично.

При покупка RAV4 с такъв мотор най-важен е реалният пробег. Кола, която е изминала 50 000-80 000 км, ще измине още толкова, без да се инвестира сериозно в нея. Ако обаче пробегът е над 150 000, тогава ще трябват средства за възстановителни работи.

В допълнение към веригата за синхронизация и различните уплътнения, ще се наложи и ремонт на автоматичната скоростна кутия – на около 180 000 км. Тя има много елементи, така че това посещението в сервиза няма да е евтино.

2AD-FTV (150 HP)

Турбодизеловият 2.2 не е рядкост, като на пазара има доста предложения с него. Всички са със задвижване 4х4 и хидравлична скоростна кутия. Този мотор има няколко досадни недостатъка, които може да причинят сериозни неприятности. Уплътнението на главата на цилиндъра бързо губи своята плътност. „Преливащите“ дюзи развалят маслото и се стига до изгаряне на буталата.

Появата на повишен разход на маслото беше често срещана при по-ранните екземпляри. По гаранция бяха модифицирани бутала и пръстени, но не всички дизелови RAV4 са преминали през това. Все пак, всички „заболявания“ са, ако не напълно излекувани, то поне значително смекчени.

Затова и по-добрият вариант за дизелов RAV4 е за автомобил след фейслифта, но трябва да се има предвид, че и там повишеният разход на масло не е избегнат. Също така EGR клапанът се запушва с главоломна скорост и ужасно скъпите дюзи „умират“ от грешно дизелово гориво.

Всички тези често срещани заболявания на съвременните дизелови двигатели не се считат за нещо ужасно. Но този конкретен дизелов двигател, в допълнение към всичко, има не много впечатляващ ресурс – 250 000-300 000 км.

Заключение

Ако потребителят се е насочил към RAV4 с пробег от 100 000 км или повече, тогава най-добрият вариант е очевиден – 2,5. В случая е възможно задвижване и само към една ос, въпреки че се среща рядко. Този вариант обаче струва по-евтино – и като покупка, и като бъдещи ремонти, тъй като не трябва да се поправят допълнителни механизми.

В същото време моторът 2.0 е изключително добър, само докато е нов и комбинацията му със скучния вариатор или с педал за левия крак не се харесва на всеки. Дизелът пък определено е само за ценители.

fallback
  • #20
    До 10 ( преди 1 година )
    Време е да си обновиш информацията. Дори вчера имаше статия тук със заглавие Tesla приближава бизнеса си към България. Отварят представителство и сервизи в Турция. Освен това има такива и в БукУрещ, Атина, Загреб и Будапеща
  • #19
    До 12 ( преди 1 година )
    А за разлика от автопилота, който никой не знае кога и дали ще бъде довършен, гаранцията си е гаранция и я има. Дали наистина двигателя ще си изкара гаранцията от 1,6 милиона километра вече е съвсем отделен въпрос. Но това си е проблем на Тесла. А камиона няма да остане на пътя, ако дефектира двигател, защото има още два с които може да се прибере и да продължи да има повече мощност и въртящ момент от дизелов влекач.
  • #18
    До 12 ( преди 1 година )
    За първите Тесла модел s си напълно прав. Даже този който мина 1,6 милиона километра със своята тесла модел s, само за първите 320 хиляди километра беше сменил три двигателя, а после изненадващо с последния изминал останалите около 1,3 милиона километра. За колко сменени или ремонтирани двигателя на Тесла модел 3 си чувал? А за сменени техни батерии? И ако дори и рядко да е имало проблеми с батериите, то за сменен двигател дори не съм чувал. Даже и камиона щеше да е с двигатели от модел 3.
  • #17
    Станчо куфара ( преди 1 година )
    Мит
  • #16
    До 12 ( преди 1 година )
    Сега прочети и останалия текст и ще видиш, че въпросните подмени са на много старите Ски и то най-вече на P85. Проблемите отдавна са отправени още в стария модел, а за Плад да не говорим, където моторите са нови.
  • #15
    анонимен ( преди 1 година )
    Няма двигател на Тойота, който да харчи по половин литър масло на 1000 км. Просто няма такъв до 400 000 км. Това нещо тук е съчинено от някой свързан с немската автоиндустрия. Подобни лъжи са в типичен техен стил. В същото време оглушително мълчат, че немските коли при излизане от завода с такъв разход на масло, а като минат 100 000 то тогава 1-1.5 л./1000 км са си норма и като отидеш в сервиза ти го казват. Ако има невярващи да питат в официалните сервизи.
  • #14
    анонимен ( преди 1 година )
    По-големи глупости едва ли някой може да съчини. Уникални сте! Някой може ли да ми каже къде Тойота казват кой двигател какъв ресурс има? Посочете официален източник моля! Какви 300 000 км максимален пробег на 2AR-FE мотора при условие, че в много държави същият прави милиони км. на таксита Камри и това е един от най-здравите ДВГ изобщо в момента в цялата автоиндустрия по света. Отворете форумите на таксиджиите в САЩ или Канада и ще видите колко хора са направили над 1 млн.мили без ремонти.
  • #13
    анонимен ( преди 1 година )
    "разход на масло.. може да достигне до половин литър на 1000 км."Хех, за ВАГ групата разход на масло 1 литър на 1000 км е "по спецификация"!
  • #12
    Хвалипръц ( преди 1 година )
    До 7: Според допитване до собственици, 40% от моторите на Тесла еС са дефектирали и заменени гаранционно. Също и 20% от батериите. Това за милионните гаранции е вярно колкото и това че до края на 2019 щели да имат 1 милион роботаксита по пътищата. То бива либерален позитивизъм и липса на критично мислене, ама чак пък толкова...
  • #11
    анонимен ( преди 1 година )
    Те френските коли в нашата фирма са по над 300 Хил. Без сваляне на глави. Японските би трябвало да са по качествени.
fallback
Последни