Дори ако подготвите колата за зимна работа предварително, тогава с настъпването на студеното време все още можете да очаквате някои проблеми. Например, когато термометърът падне под нулата, много шофьори забелязват, че двигателят започва да харчи повече масло. Защо се случва това, ви разказваме сега.
През зимата натоварването на силовия агрегат се увеличава, което също увеличава разходът на масло. По принцип това е логично: след като запалите колата, трябва да я загреете, а когато вали сняг, градът е скован и от много километри задръствания. В резултат на това двигателят работи дълго време на празен ход, а това, колкото и странно да звучи, е един от най-тежките режими за него.
Добавяме и различни дизайнерски характеристики - например горещата изпускателна тръба, която минава до картера. Тя буквално препържва смазката. Плюс - недобра защита на двигателя, поради което преносът на топлина е нарушен в двигателното отделение. Оказва се, че дори в студа двигателят работи, сякаш в жегата, но през нощта се охлажда много. Такъв температурен „шпагат“ не добавя ресурс и стимулира увеличеното потребление на смазочни материали.
Случва се и самите шофьори да са виновни за интензивната консумация на смазка. Страхувайки се от силни студове, те сменят маслото с по-ниско вискозитетно - за да улеснят студения старт. Да речем, вместо 5W-40 се налива 0W-20. Но в същото време уплътненията може да не са проектирани да работят с такава „суспензия“. След поредица от загрявания и охлаждания, "тънкото" масло започва да се преминава през уплътненията, което увеличава риска от така наречения маслен глад.
Не трябва да се забравя и още един факт - някои двигатели по принцип са невероятно „лакоми“. Традиционни "маслоядци" са например немските мотори. Тук подчертаваме агрегата 1.8 TSI, който е инсталиран на много модели на Audi, Skoda и Volkswagen. Те работят под капаците на такива популярни автомобили у нас като второто поколение Skoda Octavia и Volkswagen Passat B7. Причината за големия разход на смазка е масленият сепаратор. Той освобождава голямо количество пари във вентилационната система на картера: системата постепенно се замърсява и това причинява проблеми.
Ако говорим за премиум сегмента, тогава помнете BMW 5-серия. През 2008 г. този седан получи бензинов двигател с индекс N63, който стана шампион по консумация на смазочни материали. Обявеният от производителя разход е литър на 1000 километра. А собствениците на "баварците" обичат да натискат газта дори през зимата. Така се оказва, че такива машини „ядат“ течни консумативи с кофи. И, за съжаление, няма лек за тази "болест" - освен да коригирате стила на шофиране.