Преди повече от 30 години инженерите на Porsche монтираха система за задвижване на четирите колела на 911 за първи път и я изпробваха на рали Париж-Дакар - успешно с победа в състезанието през 1985 г. Но историческата победа на Porsche в Дакар почти бледнее в сравнение на това, което инженерите наскоро постигнаха по време на експедиция в Южна Америка, пише Motor1.
Екип на Porsche подкара две силно модифицирани 911 до активен вулкан. Не кой да е, а Охос дел Саладо на границата между Аржентина и Чили. Със своите 6871 м това е най-високият вулкан в света. Воден от пилота Ромен Дюма, победител в Льо Ман, екипът достигна надморска височина от 6007 м при температури до минус 30 градуса.
Новите портални оси (или портални зъбни повдигачи, технология за окачване и задвижване на офроуд машини) помогнаха за увеличаване на клиренса до 350 мм. Комплект от 12,2-инчови широки офроуд гуми осигури на машините голямо сцепление. А за по-голяма сигурност на хората в купето имаше предпазна клетка, седалки от въглеродни влакна и предпазни колани.
Добавени са по-ниски предавателни числа за по-прецизен контрол при ниски скорости и е добавено специално, леко арамидно влакно под щита на каросерията, за да го предпази от назъбените скали на вулкана. Към предната част на 911 е монтирана лебедка.
Инженерите добавиха и това, което компанията нарича „Porsche Warp-Connecter“, което първоначално е замислено за моторните спортове. Устройството образува механична връзка между четирите колела, за да ги поддържа постоянно под натоварване, когато шасито е подложено на екстремна ситуация.
Въпреки, че тези два 911 бяха силно модифицирани за работа извън пътя, те запазиха няколко фабрични компонента, особено задвижването. Porsche взе немодифицирана версия на своя 6-цилиндров двигател от 4S, 3.0-литров с турбокомпресор и мощност 443 к.с., комбиниран със стандартна седемстепенна ръчна скоростна кутия.
От компанията казват, че тестът е бил успешен, но не се посочва към какво се стреми проектът. Във всички случаи обаче постижението на екипа е забележително.
Още снимки от експедицията - вижте в галерията: