Добре дошли в света на употребяваните автомобили! Повечето българи вече сме свикнали с тях и с техните проблеми и знаем, че дори три- или петгодишна кола е способна да поднесе изненади и изисква повече внимание от само годишна смяна на масло, накладки и миене.
Консумативите от своеобразния втори ред също започват да се приближават към края на ресурса си, появяват се проблеми с различни сензори, възли и агрегати, непознати за привържениците на чисто новите коли. Тема на днешния материал са тонколоните.
Както си работят нормално, предлагайки ви любимата музика в колата, нерядко се случва изведнъж от тях, наред с музиката, да започне да излиза непознато досега хриптене и пукане. Цената в магазина за нови не е никак ниска, така че трябва да направите компромис и да си ги оправите сами.
Дори след няколко години интензивна употреба, автомобилните високоговорители са в състояние да събират впечатляващо количество отпадъци - от прашинки до малък винт, например. Дребните частици мръсотия образуват плътен слой върху цялата площ, а метални стружки се полепват по магнита на високоговорителя.
Всичко това, разбира се, пречи на насладата от музикалните композиции. Понякога дори простото почистване на самия високоговорител ще ви позволи да го върнете към предишната му функционалност. В същото време е добре да проверите и закрепването на корите на вратите - българските пътища са си все така разбити, така че вносните скоби и щипки, които държат декоративната пластмаса, не винаги остават здрави.
Вторият важен елемент е окабеляването. Тънкото окабеляване може да се изтърка, вследствие на вибрациите, да се окисли и дори да се разпадне, карайки високоговорителя да издава солиден шум вместо ноти. Ако визуално всичко е наред проверете с мултицет за студена спойка, може самата колона да не е виновна за паразитните шумове.
Третият важен момент, който трябва да бъде диагностициран, е самият конектор, който има тенденция да се разпада, окислява или просто да се покрива с мръсотия. За да го почистите, ще ви е необходим специален спрей, защото той просто няма да оцелее при среща с телена четка и особено с пила.
Зеленото покритие фино загатва, че водата многократно е влизала във връзката, така че музикалният дискомфорт е само следствие от проблема, който трябва да бъде решен. И ако мембраната на високоговорителя не е скъсана, решавайки гореописаните проблеми ще го върнете към живот, спестявайки си немалка сума пари.