Подразделението на BMW в Северна Америка ще използва тор от кравеферма за генериране на зелено електричество. Това разкри компанията при представяне на новия си партньор – фермата Bar 20 от калифорнийското градче Керман.
На територията на фермата има биореактор от ново поколение, способен да улавя излъчения от оборския тор метан и да го превръща в чиста енергия без изгаряне. Конструкцията на биореактора, в случая анаеробна (без подаване на кислород), е дело на компанията California Bioenergy.
Принципът на действие е прост и се основава на процеса на метанова ферментация, която в опростена форма изглежда така – първо, биомасата, постъпваща в реактора под въздействието на бактерии,се превръща в метан, вода и въглероден диоксид, а след това биогазът се филтрира и се прехвърля към горивните клетки, където чистият водород се извлича от него чрез парно преобразуване.
Това обаче не означава, че този метод е напълно безвреден за околната среда, тъй като при този процес се произвежда малко количество парникови газове (той е много по-малко, отколкото при изгаряне на въглеводороди). Въпреки това, в BMW смятат, че като улавят метана и го превръщат в чисто електричество, компанията ще компенсира напълно въглеродния си отпечатък.
Освен това, заводът за млечни продукти Bar 20 произвежда два пъти повече електроенергия от конвенционалните генератори за същия обем газ. А материалът, усвоен в биореактора, може да се използва допълнително като тор. Изчислено е, че намаляването на емисиите на метан, съчетано с производството на зелено електричество, води до намаляване на емисиите на въглероден диоксид, еквивалентно на зареждане на повече от 17 000 електрически превозни средства на година.
Проектът е насочен основно към намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, но също така ще допринесе за подобряване на качеството на въздуха в Северна и Централна Калифорния, казват още от BMW.
Снимка: BMW