Климатикът е едно от големите блага на съвременните автомобили: луксозна екстра допреди 20 години, днес той е масово явление, и прави живота през летните горещини далеч по-поносим. Но освен това крие и капани. Много лесно е да настинете, ако го използвате твърде необмислено. Това е особено валидно за децата: твърде често явление е да тръгнете с цялото семейство за морето в приятен хлад, и после да прекарате цялата ваканция в бърсане на сополи, мерене на температура и отмерване на сиропи за кашлица.
Ето седем правила, чието спазване ще намали значително рисковете за организма и ще позволи да ползвате климатика без излишни опасения. Разбира се, климатизиращите системи за автомобили са най-разнообразни - ръчни, полуавтоматични, изцяло автоматични, и действат по различни начини. Но основните съвети важат за всички.
8 правила, за да не ви разболее климатикът (ГАЛЕРИЯ):
Ако климатикът позволява да настройвате градусите, отначало сложете температура, само с 4-5 градуса по-ниска от тази навън. В този момент можете да включите и режим на рециркулация на въздуха в купето - това ускорява охлаждането на салона.
Чак след 10-15 минути, когато организмът се адаптира, можете да понижите температурата още малко. Тялото копнее да сложите отметката на 16 градуса, но това не е в негова полза.
Освен това не оставяйте рециркулацията за дълго включена. Тя изсушава въздуха в купето и лишава лигавицата на носа от естествената й защита.
Има и още един аргумент: включването на климатика на най-ниската възможна температура претоварва компресора, и съкращава живота му.