С всяка изминала година съвременните автомобили стават все по-технологични. Производители внедряват най-различни системи, подобряващи екологичността на превозните средства и намаляващи разхода на гориво. Освен плюсове обаче, тези технологии имат и някои очевидни недостатъци, предупреждават експерти.
Да вземем, например, системата за впръскване на гориво, която по правило е настроена за топъл климат. С нея моторът се задейства, докато е студен сутрин. За много места в Европа тя е напълно подходяща, но това не важи за северните райони. Поне докато не загрее, моторът не работи правилно, тъй като натоварването върху неговите компоненти се увеличава. И това се отразява негативно на ресурса му.
Друга разпространени система, която предизвиква доста противоречиви мнение, е "старт-стоп". При нея икономията на гориво не е съществена, колкото и производителите да се опитат да убедят потребителите в обратното. В същото време броят на стартиранията на двигателя се увеличава многократно. Съответно, износването на силовия агрегат се повишава значително.
На трето място е поставен катализаторът. Първоначално - докато е негов, той е много полезен, тъй като намалява нивата на вредни емисии, отделяни в атмосферата. С течение на времето обаче се появяват проблеми, като най-често те са свързани с качеството на бензина. Ако то не е добро, катализаторът започва да са разпада, а малки частици от него може да попаднат в двигателя. И когато това стане, се стига до повреда.
В списъка влиза също така и турбината. Разбира се, много хора харесват турбомоторите заради отличната им динамика и ниския разход на гориво в сравнение с атмосферните двигатели. По време на работа обаче турбината се нагрява до 1000 градуса, което увеличава разхода на масло. Освен това, заради високите натоварвания ресурсът на турбината рядко превишава 100 000 км.