fallback

Как да се предпазим от крадци, ако колата ни е с Keyless-Go?

Техниката за безключов достъп е удобна, но намалява защитата на автомобила

Системите за комфортно отключване, които често са обозначавани като Keyless-Go (патентовано име на Daimler AG), позволяват автомобилът да бъде отключен и стартиран, без да държим ключа в ръка. Самото стартиране се извършва с натискането на бутона Start. Тази система е възможна чрез вграждането на сензор за близост, който събужда системата от спящ режим, а бордовата система влиза в приемащ режим. Но защо това безключово стартиране да е проблем за сигурността?  

Така нареченото „комфортно отключване“ е изключително приятно за шофьора. В същото време то е изключително комфортно и за крадците. Те използват техниката, за да откраднат колата посредством „удължаване на сигнала“.

Това е нужно, когато между автомобила и ключа има по-голяма дистанция. В един тест на австрийския автомобилен клуб ÖAMTC само 4 от 273 автомобила са били защитени от хакерски атаки. 

Какво правят крадците? Един от тях приближава мястото, на което е оставен ключът за автомобила и посредством „удължител“ изпраща сигнала към автомобила, за да бъде той спокойно отключен от втори крадец, който се качва в него и изчезва необезпокояван.

Как може да се противодейства на това? На първо място, ако не оставяте ключа близо до вратата на къщата или жилището си, за да не може да бъде прихванат сигналът с лекота. Това е особено валидно, когато автомобилът е паркиран близо до входа.

Германската полиция препоръчва при слизане от автомобила да се внимава за подозрителни типове с куфарчета или по-големи чанти. Тъй като техническите средства на крадците могат да бъдат и компактни, например смартфон, това не дава 100-процентова сигурност.  

Не толкова елегантно, но ефективно решение е автомобилният ключ да бъде опакован в алуминиево фолио. Така се създава защита срещу сигнала, а крадците вече нямат шанс да го уловят. Тест дали системата е ефективна може да бъде направен, ако с опакования ключ застанете пред автомобила и той не се отключи. Недостатък на този тип защита е, че преди всяко отключване на автомобила ключът трябва да бъде разопакован от фолиото - което до голяма степен обезсмисля удобството на безключовия достъп.

Хладилникът също е добро място за защита, на теория. Той е не само добре изолиран климатично, но и предпазва срещу чужда намеса. Същото важи за микровълновата фурна или проста кутийка от бира/безалкохолно.

Някои производители на системи за комфортно отключване предлагат възможност те да бъдат временно деактивирани – в повечето случаи с двукратно натискане на бутона за заключване. Това повишава сигурността, но също отнема от смисъла на "екстрата".

 

Препоръчително, но също така не особено елегантно, е автомобилът да бъде подсигуряван и с други системи против кражба – например с блокираща система на волана, наричана по народному „бастун“.

По-елегантно и практическо решение са защитните калъфи, които се предлагат за ключовете на много производители. Те защитават предавателя на ключа и го предпазват от чужда намеса.  

Снимки: Autorevue

fallback
  • #1
    анонимен ( преди 4 години )
    Плаща плаща, ама след като колата слезе от национално издирване. Което е до 1 година. И дори е по-лошо, ако вземат, че я намерят, защото ще седи на някой паркинг, докато не приключи следствие и наказателно производство. А през това време ти си плащаш лизинга като поп. И като ти потрябва кола започваш да плащаш или 2 лизинга или рент-а-кар.
fallback
Последни