Илон Мъск е прочут със склонността си към гръмки обещания - от масовия електромобил до пилотираните мисии до Марс. Но с последната си официална изява предприемачът измести границата на амбициите си още поне едно деление по-нататък.
В Сан Франциско Мъск представи проект за принципно нов интерфейс, свързващ директно човешкия мозък с машината. Според него, ако човечеството не влезе в симбиоза с изкуствения интелект, рискува да изостане безнадеждно зад него.
Компанията, заела се с тази задача, се нарича Neuralink. Целта й, както обясни Мъск, е да създаде "неврална дантела" - мрежа от свръхтънки електроди, улавящи максимално много информация от мозъка. Това не е никак просто, защото тези електроди трябва едновременно да са толкова деликатни, че да не увреждат мозъчната тъкан, и изключително здрави и надеждни. А имплантирането им в мозъка трябва да е автоматизиран, лесен и напълно безболезнен процес.
Компанията вече има известен напредък в тази област. Тя представи робот, наречен "шивач", който може да борави с нишки с дебелината на четвърт човешки косъм, и да ги имплантира под черепа с темпо от шест бройки в минута.
Neuralink има също чип, способен да обработва сигнала от 3072 електрода едновременно - десет пъти повече от най-добрите съществуващи до момента системи - и да ги предава по безжичен път.
Но същинският пробив идва от начина, по който тази информация се анализира в реално време. При достатъчен брой електроди системата ще може да запише какво се случва в двигателния кортекс на мозъка, докато пишете на клавиатура например. Така ще можете да контролирате автоматизирани обекти само със силата на мисълта. И обратно, електродите могат да служат да стимулират невроните в мозъка - примерно като ви дават усещането, че докосвате предмет, който виждате на екран.
От Neuralink твърдят, че са изпробвали системата върху плъхове и маймуни, като последните били способни чрез нея да управляват курсора върху компютърен екран. Сега компанията се надява да започне изпитания с хора-доброволци - по възможност още догодина.
Първото приложение на технологията ще е да помага на пациенти със слепота или парализа. Но компанията се цели в далеч по-широк пазар от това. Тя работи и по малко устройство, което да се закача зад ухото и да улавя сигналите от имплантирания чип. Оптимистите смятат, че е въпрос на няколко години чрез подобни устройства и импланти да контролираме домашните си уреди и дори автомобилите си. В по-далечна перспектива технологията ще помогне на хората да се слеят с изкуствения интелект, което ще ни спаси като вид.
За момента обаче Мъск не коментира какви възможни рискове крие подобна технология. Например колко от информацията, извличана от мозъка, ще става достояние на трети страни. Или какво ще се случи, ако чипът в главата ви бъде атакуван от хакери.