В продължение на хиляди години хората са развили много точно усещане за околната среда, което постепенно намалява заради настъпването на сателитната навигация. Това предупреди навигационният експерт Дейвид Бари, цитиран от британските медии.
Според него, с използването на Google Maps, други навигации, различни джаджи и мобилни приложения, особено от шофьорите, хората се откъсват от света и могат да попречат на мозъка си, особено на хипокампуса, който е отговорен за дългосрочната памет и пространствената ориентация, да изгради устойчивостта, от която се нуждае с напредването на възрастта на човека.
"Тъй като ставаме все по-зависими от тези електронни джаджи, за да се ориентираме, все повече се откъсваме от естествения си свят", казва Бари, който също така е бивш британски дипломат. "Хората започват да губят това усещане за потапяне в природата, за цялостта и за невероятните неща, които получават от това", добавя той. Проблемите обаче са по-дълбоки, защото частите от мозъка, които отговарят за способността на човек да се придвижва, да навигира, се нуждаят от упражнения и ако не се тренират, буквално се свиват.
"Напълно е възможно при хората, които стават жертва на болестта на Алцхаймер, която обикновено се проявява първо като дезориентация, хипокампусът им вече да е намалял поради липсата на употреба или има значително по-малка устойчивост за справяне с атаките на болестта. Така че това е доста добра причина да искаме да поддържаме тези части на мозъка, като ги упражняваме", посочва британският експерт.
Бари, който е написал книги за навигацията при животните, включително как скарабеите намират пътя си с помощта на светлината от Млечния път, добавя, че освен умствените проблеми, които крият навигационните устройства, съществуват практически недостатъци при използването им. "Те не винаги работят, особено в градовете, заради отраженията на сградите", добавя той.