
От 2004 година насам, Серия-6 постепенно еволюира до модел тип grand tourer, като поизгуби характеристиките си на чисто спортен автомобил.
Новото поколение на Серия-6 ще се появи през следващата година, но при него няма да видим модел М6.
В същото време концепцията Vision ED имаща размера и динамиката на купето M3, предлага разход на гориво и вредни емисии от СО2 съпоставими с тези при хибрида Toyota Prius.
Прототип на ED ще бъде готов до лятото и ще показва възможностите на Баварската фирма да създаде високоефективна и високотехнологична спортна кола. При концепцията Vision ED хибридната система се състои от дизелов двигател и електромотор с обща мощност 356 к.с. и максимален въртящ момент 800 Nm. Турбодизеловият двигател е с три цилиндъра и ще бъде монтиран и на новите поколения на Серия-1 и Серия-3.
.jpg)
В същото време се обмисля, серийната версия на Vision ED да получи би-турбо двигателят на новото поколение M5, който е V8 с обем 4.4 литра. Така BMW ще предложи автомобил със съпоставима мощност и динамика с тези на М6, но с екологичните технологии на Vision ED и нейната стилистика.
Шефът по изследователската и развойна дейност на BMW, Клаус Дрегер (Klaus Draeger), заяви, че новата супер кола на BMW трябва да бъде „интелигентна и с драматичен дизайн, нещо като концепцията ED”. Ако се появи, подобен автомобил, той ще бъде директен съперник на Audi R8 и Porsche 911, а също ще позволи на BMW да се конкурира с бъдещия SLS модел на Mercedes и AMG.


0