IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Германия оказва натиск върху General Motors да избере Magna за Opel

Немското министерство на финансите обеща да предостави на Opel гарантиран от държавата кредит в размер на 4.5 милиарда евро.

Германия оказва натиск върху General Motors да избере Magna за Opel
Това ще стане само ако General Motors се съгласи да продаде немската марка на консорциума Magna - Сбербанк", съобщава Асошиейтид прес. Досега нееднократно Германия изказваше своите предпочитания пред шефовете на GM за бъдещия собственик на Opel. 



Преговорите за продажбата на Opel се затегнаха поради неяснота за това какво ще стане с заводите на фирмата извън Германия (Opel има заводи във Великобритания, Испания, Полша и Белгия). 

Сега Германия заяви, че ако консорциумът воден от Magna закупи Opel, заема ще бъде предоставен изцяло на фирмата. 

Според заместник министърът на икономиката на Германия, Йохан Хоман, в допълнение на вече отделените за Opel 1.5 милиарда евро, федералното правителство и правителствата на още 4 федерални провинции ще добавят още 3 милиарда евро. 

Както вече е известно, за 55% от акциите на Opel канадско-руският консорциум предлага 350 милиона евро, а също и да договори с немското правителство държавни гаранции за кредит в размер на 4.5 милиарда евро. Сега става ясно, че кредитът вече е договорен. 

Другият сериозен кандидат за Opel, белгийският инвестиционен фонд RHJ предлага 275 милиона за същия пакет акции и 3.6 милиона държавно гарантирани кредити. 

General Motors има опасения да избере канадско руския консорциум заради желанието на руската част от него (зад която стои групата ГАЗ) да придобие и използва безусловно интелектуалната собственост на американската група в Opel. Американците с право се опасяват, защото след Volga Siber може да се появят и Volga Insignia или Volga Volt.  
0 от 500