IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

КАК ДА СЕ СПРАВИМ С УМОРАТА ЗАД ВОЛАНА?

Експертите са единодушни, че причина за много пътно-транспортни произшествия е натрупаната умора на водача. Тя води до така наречения "микро сън", моментно заспиване, което е причина за все повече тежки произшествия.

КАК ДА СЕ СПРАВИМ С УМОРАТА ЗАД ВОЛАНА?
Трябва да е ясно, че недостатъчния сън не може да бъде заместен със солна воля, или по-точно това може да помогне само за кратко време, както е и със стимулиращите напитки. След това умората е още по-силна. Най-доброто решение при умора е да не се допусне поява на "микро сън", а още преди това да се спре. Ето някои правила, които е добре да спазвате при по-дълъг път:    -         Не сядайте зад волана ако се чувствате уморен и недоспал. Ако усетите умора и желание за сън по време на движение, спрете веднага. -         В нощта преди дълъг път спете по-продължително. Сън по-кратък от 6 часа повишава опасността да заспите зад волана. Сън по-кратък от 4 часа вече е направо опасен.-         При дълъг път почивайте повече след хранене. След обед спирайте по-често и за по-дълго. Във времето след полунощ и 6 часа сутринта управлявайте автомобил само по изключение.-         Пътувайте с компания и най-добре с човек, който да ви сменя зад волана. Този който спи, трябва да се премести на задната седалка и задължително да затегне предпазния колан.-         Ако по време на път усетите сънливост, спрете на първото възможно място и подремнете малко. Дори 15-20 минути могат да върнат свежестта ви. След късата дрямка преди да седнете отново зад волана е подходящо да се раздвижите с физически упражнения и да изпиете стимулираща напитка.-         Предварително проучете маршрута си и планирайте почивки след всеки избран от вас етап.
0 от 500