
Първоначално във всяка от категориите кандидатстват редица автомобили. От тях по пет достигат до финала, определени с гласовете на читателите на вестника.
След това специален екип подбран от организаторите анализира и тества възможностите на всеки един от тези автомобили, а специално жури оценява техния дизайн и комфорт.
Специална тежест в оценките имат и показатели като безопасност на пътниците, равнище на вредни емисии, разходи за експлоатация.
Тестовете са направени през октомври на италианската писта Balocco.
Така резултатите от надпреварата „Златен волан” 2008 са както следва:

При малките автомобили на първо място е поставен SEAT Ibiza, следван от Ford Fiestа и Alfа Romeo Mito.
.jpg)
При компактните модели на първо място Volkswagen Golf VI, на второ Lancа Deltа, а на трето Nissan Tiida.

При средната категория автомобили на първо място е новият Superb на Skoda, на второ е Jaguar XF, a трети е Opel Insignia.

При SUV автомобилите тази година наградата „Златен волан” е за Audi Q5, следван от BMW X6 и Mercedes GLK.
.jpg)
За най-добро купе е обявено BMW 1, следвано от Volkswagen Scirocco и Mercedes CLC.

Наградата „Зелен волан” за най-екологичен автомобил е дадена на Mercedes-Benz за системата Bluetec, която от тази година вече се предлага и в Европа.


0