Електрическите автомобили са тенденция, налагана от геополитически фактори, но светът още не е готов тя да да стане масова, казва Мирослав Димитров, един от най-успелите българи в автомобилната индустрия, в специално интервю за "КОЛЕЛА" по Bulgaria ON AIR. Бившият дизайнер на Ferrari, Volkswagen, Lotus, Aston Martin, Jaguar и Bentley бе специален консултант на "КОЛЕЛА" и Automedia.bg на последния автосалон във Франкфурт.
"ЗА ДА БЪДАТ УСПЕШНИ електромобилите, трябва добра екосистема - батерии, пласмент, инфраструктура. Автомобилните производители още не са толкова отчаяни, за да създадат всичко това", обяснява Димитров. "Технологията си има предимства, но и недостатъци. Батерията е нещо много тежко - един обемист пакет, който трябва да се внедри някъде в автомобила. За производството й се изразходват много ресурси, за които не се говори много, но това е факт. Аз живея в Лондон и смятам електромобила за нещо хубаво заради липсата на емисии. Но извън градовете, където инфраструктурата за тях не е толкова развита, е трудно да оправдаеш притежаването на електрическа кола".
Новият Jaguar E-Pace е един от автомобилите, по чийто дизайн Димитров има съществен принос
ГОЛЕМИТЕ АВТОИЗЛОЖЕНИЯ вече са пълни с прототипи на колите на бъдещето - без волани, с въртящи се кресла вместо седалки, с екрани вместо предни прозорци и дори с дисплеи, обрамчващи вратите. Но твърде малко от всичко това има шанса да стигне до реално производство, обяснява Димитров. "Нашата работа като дизайнери е да гледаме в бъдещето... Но в този стремеж често копираме едни от други и, колкото и смешно да ви звучи, от Холивуд", признава Миро. Това обяснява защо всички прототипи на колите на бъдещето са толкова еднотипни - и също защо те никога няма да се случат. "Като човек, който е работил и по интериори, и по екстериори, мога да кажа, че много от тези неща са неизпълними. Големите екрани никога няма да минат през краштестовете. Вратите с вградени дисплеи не оставят място за предпазната структура или за въздушни възглавници... Минималистичните седалки също не са реални".
ДРУГА ХАРАКТЕРНА ТЕНДЕНЦИЯ напоследък е дизайнът на различни модели от една и съща марка да става все по-еднакъв - по принципа на матрьошката. Според Димитров това е съвсем обяснимо: автомобилната индустрия става все по-професионална и все по-зависима от имиджа на бранда. "За компаниите е много важно хората да разпознават продукта им като определена марка - както за Apple е важно всичките им продукти да се разпознават като техни, независимо дали става дума за iPhone, iPad или нещо друго... Това според мен е грешна стъпка, защото колите не могат да изглеждат еднакво: те са с различни пропорции и с различно предназначение. Може би посланието трябва да е едно и също, дизайнерският език, но не и да използваш едни и същи елементи навсякъде. Така не се получава".
РОДОМ ОТ ЯМБОЛ и завършил художествено училище в Казанлък, Миро от дете мечтае за автомобилен дизайн. Дипломата от Университета в Ковънтри му отваря вратите за професията, първо във Ford, после през Ferrari (негов е интериорът на прословутото F12), Lotus, Aston Martin Lagonda, Volkswagen, Jaguar (със съществен негов принос по модели като текущия XF и новия Е-Pace) и за последно в Bentley, преди да се посвети на свои собствени проекти.