Всеки шофьор знае добре, че двигателят има нужда от прясно масло на всеки няколко хиляди километра. С времето маслото губи качествата си, което влошава смазването на движещите се части в двигателя, а това от своя страна увеличава износването и риска от повреда. Дотук нищо ново, нали? Колко често обаче се сещаме за маслото в скоростна кутия? Трябва ли и то да се сменя и ако да, как по-точно? Отговорът е по-долу и касае най-популярните механични трансмисии. МАСЛОТО В РЪЧНАТА СКОРОСТНА КУТИЯ е по-важно, отколкото вероятно смятате. Въпреки че не е необходимо да се сменя толкова често, колкото това в двигателя, свежото трансмисионно масло предпазва скоростната кутия от прегряване и износване. Именно заради това, Джейсън Фенске от популярната поредица в YouTube - Engineering Explained - е решил да ни обясни как да сменим маслото в скоростната кутия на автомобила си сами.
В КОРПУСА НА механичните скоростни кутии можем да открием множество валове, зъбни колела и актуатори. Голяма част от работата на трансмисията е свързана с много триене на метал в метал, което означава, че точките на контакт на отделните елементи трябва да са добре смазани, за да работи всичко безпроблемно. С времето трансмисионното масло се замърсява и губи качествата си, точно като двигателното, а това означава, че е повече от препоръчително да се сменя на няколко години.
АКО ИМАТЕ ГАРАЖ ИЛИ разполагате с удобно място и хубаво време, можете да извършите процедурата сами с няколко базови инструмента и една ръчна помпа на достъпна цена.
Първата стъпка е да си осигурите достъп до долната част на колата, като за целта ви трябва или канал, или четири стойки, на които да я вдигнете. Важно е само колата да е нивелирана, за да сте сигурни, че налятото количество е точното.
След това трябва да локализирате двете пробки на скоростната кутия - едната е разположена в най-ниската част и служи за източване на старото масло, а другата се намира някъде отстрани и в средата на корпуса - тя служи за наливане на новото масло.
Първо отвийте горната пробка, след което долната, за да източите старото масло по-лесно. След като цялото масло изтече, завийте отново долната пробка, без да забравяте да сложите нов уплътняващ дифтунг. Повече от препоръчително е за затягането да използвате динамометричен ключ.
След това идва ред на новото масло. Неудобството тук е в това, че скоростните кутии обикновено са ниско долу и достъпът до тях е силно ограничен. Именно затова, ще ви е необходима помпа, с която да напълните трансмисията със свежо масло. Фенске дава пример с неговата Honda S2000, но при повечето европейски коли е същото - разбирате кога сте налели достатъчно масло, когато то започне да излиза от пробката.
След като това се случи, сменете и този дифтунг, избършете остатъка от маслото и всичко е готово.
МНОГО ПРОИЗВОДИТЕЛИ СЪВЕТВАТ да не сменяте никога маслото в скоростната кутия. На някои автомобили, дори има табелка в сигнален цвят, на която е упоменато, че фабричното масло е подходящо за целия живот на колата. Това, което производителите не ни казват обаче, е колко години според тях е дълъг животът на колата. Докато не изтече гаранцията, докато трае един средностатистически лизингов план, едно десетилетие или повече? Никой не знае.