IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Фетел завърши по шампионски

Германецът изравни 2 рекорда във Формула 1

Четирикратният световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел (Гер) завърши по шампионски сезона, като спечели и последния старт – Голямата награда на Бразилия. На пистата „Интерлагос” пилотът на Red Bull стартира от първа позиция и не допусна никой до го изпревари до финала.
Втори завърши съотборникът му Марк Уебър (Авл), за когото това бе последното състезание във Формула 1. Трети финишира Фернандо Алонсо (Исп, Ferrari), следван от Дженсън Бътън (Вбр, McLaren). В първана шестица влязоха още Нико Розберг (Гер, Mercedes AMG) и Серхио Перес (Мек, McLaren).

Състезанието ще се запомни и с инцидента между Люис Хамилтън (Вбр, Mercedes AMG) и Валтери Ботас (Фин, Williams). В един от завоите финландеца атакува световния шампион от 2008 г., след което последва лекс сблъсък между двамата. Ботас остана без лява задна гума и отпадна, докато Хамилтън се добра до бокса. Там получи нов комплект гуми и се върна на пистата, но стюардите решиха, че е виновен за инцидента и го накараха отново да мине през пит-лейна. В крайна сметка Люис финишира девети.

Второто място на Уебър му позволи да измести Хамилтън от третата позиция в генералното класиране. Бившият световен шампион Кими Райконен (Фин), който не кара в последните 2 старта, пък завършва сезона чак пети. Вицешампион е Алонсо, докато освен с титлата Фетел може да се похвали и с това, че изравни рекорда на Михаел Шумахер за най-много победи за един сезон – 13, както постижението на Алберто Аскари за най-много поредни победи за едно първенство – 9.

Крайно класиране при пилотите: Фетел – 397 т., Алонсо – 242, Уебър – 199, Хамилтън – 189, Райконен – 183, Розберг – 171, и др. При конструкторите: Red Bull събра 596, Мерцедес AMG – 360, Ferrari – 354, Lotus – 315, McLaren – 122, Force India – 77, и др.

Снимка: Formula 1