

Автомобилът ще предлага набор от нови дизелови и бензинови двигатели и система за предаване на движението към четирите колела Haldex AWD. Съединителят Haldex предава движението към предните колела, но ако се появи нужда при конкретни пътни условия, може да прехвърли движещия момент и към задната ос.

Увеличен е и пътният просвет с 40 мм. Изцяло нови са броните на автомобила, които заедно с допълнителните предпазни лайсни по каросерията и изпъкналите колесни арки му придават вид на „off road”.
Все още не се знае дали Seat ще предлага с Altea Freetrack двигателя 2.0 TFSI с мощност 240 к.с., който беше показан с прототипа или пък двигателят с обем 1.8 литра и мощност 160 к.с., който е познат от повече модели на Seat. Новата версия на Altea ще има и дизелов вариант с 2.0 TDI и максимална мощност 170 к.с., който ще има среден разход от 6.9 литра на 100 км.

Сред новите екстри в интериора на Seat Altea XL Freetrack са падащият от тавана 17 инчов LCD екран, DVD плейър, висококачествена аудио система, навигация и др.
