IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Розберг спечели в хаоса на Белгия

Германският пилот съкрати част от пасива си от лидера Хамилтън

Пилотът на Mercedes-AMG Нико Розберг (Гер) спечели първото състезание след лятната пауза в световния шампионат във Формула 1. Германецът завърши първи в изпълнената с инциденти надпревара за Голямата награда на Белгия, изпреварвайки Даниел Рикиардо (Авл, Red Bull). Трети остана световният шампион Люис Хамилтън (Вбр, Mercedes-AMG), който заради смяна на мотора тръгна от 21-а позиция.
Самото състезание бе спирано на няколко пъти. Веднага след старта тръгналият от втора позиция Макс Верстапен (Хол, Red Bull) остана без спойлер, след като бе ударен от Кими Райконен (Фин, Ferrari). Заради инциденти почти веднага отпаднаха Дженсън Бътън (Вбр, McLaren) и Маркус Ериксон (Шв, Sauber).

В 10-ата обиколка Кевин Магнусен (Дан, Renault) напълно разруши болида си след като със 250 км/ч се разби в предпазната ограда. Датчанинът излезе сам от колата си, а състезанието бе спряно. Пилотът бе откаран в болница, където се оказа, че няма сериозни наранявания.

От ситуацията най-добре се възползва Хамилтън, който успя да стигне до третото място на финала. В първата шестица успяха да влязат още двамата пилоти на Force India – Нико Хюлкенберг (Гер) и Серхио Перес (Мекс), останали четвърти и пети. В шестицата влезе и Себастиян Фетел (Гер, Ferrari).
Победата на Розберг му позволи да съкрати изоставането си от лидера в класирането Хамилтън. Германецът има 223 т., докато шампионът е с 232. Трети е Рикиардо със 151, следван от Фетел – 128, Райконен – 124, Верстапен – 115, и др.

Следващият старт от първенството е за Голямата награда на Италия на пистата „Монца” (2-4 септември).

Снимки: gpupdate