Германският автомобилен концерн Volkswagen и властите в САЩ са постигнали рамково споразумение, според което производителят ще предложи да изкупи обратно от собствениците им близо 500 000 дизелови автомобила, които са използвали измамния софтуер за манипулиране на американските тестове за емисии, предаде Ройтерс, цитирайки двама души, запознати с темата.
Снимка: Ройтерс
Очаква се по-късно в четвъртък Volkswagen да заяви официално пред федерален съдия в Сан Франциско, че се е съгласил да изкупи обратно до 500 хил. коли с 2,0-литров дизелов двигател, продадени в САЩ, които са надвишили законно допустимите нива на отделяни емисии.
Става дума за версии на седана Jetta, Golf и Audi A3, продавани след 2009 г. Офертата за изкупване не включва по-големите 3,0-литровови дизелови двигатели, които също са надминавали допустимите норми, включително всъдеходите на Audi и Porsche.
Според германския вестник Welt споразумението ще бъде представено в четвъртък следобед българско време на американския съдия Чарлс Брайер в съда в Сан Франциско. С това ще се предотврати опасността Брайер да открие съдебен процес. Германската компания се стреми да постигне извънсъдебно споразумение. Ултиматумът на съдията изтича в четвъртък следобед в 17 часа местно време.
Листнатите в САЩ акции на Volkswagen нараснаха с почти 6 на сто до 30,95 долара след новината.
Снимка: VW
Според друг източник германската компания се е съгласила и на фонд за собствениците на тези коли. Той може да е в размер до 1 млрд. долара отвъд разходите за изкупуване на автомобилите, но не е ясно каква сума ще получи всеки собственик.
Говорители на VW, на Министерството на правосъдието на САЩ и на Американската екологична агенция (EPA), която е второстепенен разпоредител на средства към министерството, са отказали да коментират темата.
Световният скандал, избухнал през септември миналата година, предизвикан от дизеловите коли със софтуер, който намалява показанията за замърсяващите емисии, засегна силно мастодонта с 12 марки - от Audi до Seat, минавайки през луксозния Porsche.
През октомври американската Федерална комисия по търговия (FTC) започна разследване по случая.
Още по темата:
Лъжливият софтуер на VW бил създаден от Audi
Повече по темата четете в Investor.bg