Подобна новина вероятно ще предизвика доста шеги по адрес на японския производител на автомобили, но той заслужава поздравления за това, което е направил. В случая става дума за подвижна тоалетна за инвалиди, чиято разработка е отнела на Toyota повече от 3 години.
Всичко започва през 2019 г., когато екипът на от подразделението Vision Design на Toyota получава невероятната задача да проектира тоалетна, която обаче да не бъда просто пластмасова кабина с лого на Toyota. Тя трябва да бъде мобилна и лесно достъпна за хора със специални нужди – тези в инвалидни колички.
Готовият прототип трябваше да бъде тествана преди летните олимпийски игри в Токио през 2020 г., но пандемията от Ковид отложи събитието с година. Резултатът вече е налице, като тоалетната има чиния с няколко сантиметра по-висока от нормалното, за да бъде адаптирана към по-широк кръг потребители и техните нужди. Парапетите са монтирани по такъв начин, че да позволяват завъртане на инвалидна количка на 360 градуса.
Яркият интериорен дизайн със специални капандури създаде топло, привлекателно пространство, но това се оказа грешка, тъй като светлите подове лесно показват следи от инвалидни колички и стават много хлъзгави. Toyota ревизира дизайна с по-тъмни, текстурирани подове.
Що се отнася до преносимостта, оригиналният дизайн изискваше самозадвижващо се гърне, което можеше да се мести, но в края сметка беше направен обикновен трейлър, който да се тегли. Toyota използва конструкция с пяна, поставена между тънък метал, подобно на хладилните ремаркета. Разработена е и водна система с малък обем, подобна на тези, използвани в японските влакове-стрели, което значително намалява потреблението на вода.
Още снимки на необичайния проект на Toyota - вижте в галерията:
Според Toyota Times, промените по тоалетната продължават. Тя дебютира по време кръга от Световния рали-шампионат в Япония през 2022 г., като потребителите посочиха какво трябва да се подобри. Със сигурност нейното създаване ще предизвика доста шеги по адрес на японската марка, но в крайна сметка тя е направена, за да помага на хора, които не са толкова мобилни. И те могат да се насладят на дейности на открито, които останалите приемат като даденост.