Зимата у нас в истинския си вид с много сняг и студ все още липсва, но и това се очаква да стане. В Русия обаче, както е известно, зимните условия са много сурови на големи територии и шофьорите намират различни начини да се борят с последствията върху своите автомобили. Вижте какво правят някои руснаци.
Например – ако спирачките на колата са замръзнали, не е нужно да се удря барабана, или да търси вряща вода, за да се излива върху него. Използва се топлината от изгорелите газове.
За целта обаче ще трябва предварително да е осигурен подходящ маркуч. Факт е обаче, е този метод е подходящ за алуминиеви джанти, като тогава се поставя маркуча върху ауспуха, стартира се двигателя, а другият край се насочва през спиците към спирачния механизъм. Ако обаче джантите не са такива, ще трябва да се свали колелото.
При силни студове и снеговалеж горната част на предното стъкло често замръзва. Ефективността на парното, особено на по-стари автомобили, понякога не е достатъчна, дори и да се насочи максималния въздушен поток към предното стъкло.
Тогава има и друго решение, което да е в помощ – отворите се насочват нагоре, а сенниците се поставят почти вертикално, за да може топлият въздух да отива право към горната част на стъклото.
Как да се размрази казанчето с течност за чистачки? Ледът се „страхува“ от сол, киселини, алкохол и вряща вода. Проблемът е, обаче че и боята на тялото и другите части на автомобила страдат от същото. Въпреки това, с известна предпазливост, може да се използва гореща вода и сол за размразяване.
Ако се разтвори пакет сол в казанчето с течността за чистачките, се получава наситен солен разтвор, който не може да замръзне до -20 ° C.
След това агресивната течност трябва да се отстрани бързо, като това става най-добре с маркуч за изпомпване на гориво или други течности. Разтворът трябва да се изводи през гърловината, след това казанчето трябва да се изплакне с чиста вода поне 2-3 пъти, като отново се изпомпва. За по-голяма ефективност може да се разтвори и малко антифриз във водата.