Въпреки бързото развитие на технологиите, които имат за цел да освободят човек от необходимостта да управлява автомобила по време на шофиране, самите шофьори все още не са готови да ги приемат. Това сочи изследване на Американския застрахователен институт за пътна безопасност (IIHS).
Експертите са стигнали до извода, че хората предпочитат доста консервативен вариант за помощ от автомобила и искат да запазят контрола в свои ръце. Анкета сред 1000 активни шофьори показва тяхното отношение към активната безопасност и системите за подпомагане на водача - поддържане на лентата на движение, автоматична смяна на лентата и наблюдение на състоянието на човека зад волана.
Авторът на изследването Александра Мюлер отбеляза, че хората искат да останат ангажирани с шофирането. Ако електрониката помага да се запази лентата или поиска да я смени, тогава тя трябва само да помага, а не да извършва цялата маневра.
Освен това шофьорите се чувстват по-сигурни, когато знаят, че вградените в автомобила камери и сензори следят състоянието им. От IIHS подчертават, че много водачи са преценили погрешно възможностите на електронните асистенти, което потенциално може да доведе до опасни ситуации на пътя.
Като цяло системите, които изискват известна степен на човешки контрол върху автомобила, все още изглеждат по-привлекателни за шофьорите от напълно безпилотните превозни средства.