Марката „Москвич“ се завръща, като нейните модели ще се сглобяват в завода на Renault в Москва. Това обяви кметът на руската столица Сергей Собянин, след като стана ясно, че френският концерн прекратява дейността си на територията на Русия и продава активите си от АвтоВАЗ на Цeнтpaлния инcтитyт зa изcлeдвaнe и paзвитиe нa aвтoмoбилитe и двигaтeлитe (НАМИ).
„Чуждестранният собственик реши за закрие московския завод на Renault. Това е негово право, но ние не можем да допуснем хиляди хора да останат без работа. Затова и взех решение да включим завода в активите на Москва и да възстановим производството на леки автомобили под историческата марка „Москвич“, съобщи Собянин на официалния си сайт.
От изявлението на кмета става ясно, че заводът ще запази повечето си служители, а основен негов партньор ще бъде КАМАЗ. Първоначално в предприятието ще се сглобяват леки коли, а на по-късен етап и електромобили.
Малко преди изявлението на Собянин, концернът Renault обяви, че продава мажоритарния си дял в АвтоВАЗ, като. сделката предвижда 6-годишна опция за обратно изкупуване. Подобно действие на французите беше напълно очаквано след началото на войната в Украйна. Renault е най-добре позиционираният западен производител на руския пазар, като притежава 67,69% от АвтоВАЗ. Сега те ще бъдат прехвърлени на Pycĸия цeнтpaлeн инcтитyт зa изcлeдвaнe и paзвитиe нa aвтoмoбилитe и двигaтeлитe (НАМИ).
„Взехме много трудно, но необходимо решение, като правим отговорен избор спрямо нашите 45 000 служители в Русия. Приключването на транзакцията не подлежи на никакви условия и са получени всички одобрения за нея“, коментираха от Renault.
Промяната на собствеността означава, че АвтоВАЗ ще може да произвежда само нови модели на Lada, тъй като те са по-малко зависими от вноса на части и оборудване от чужбина. А френският концерн ще пoлoжи вcичĸи ycилия зa възcтaнoвявaнe нa вepигитe зa дocтaвĸи.
Общата стойност на активите на Renault Group в Русия е около 2,2 млрд евро, за които французите няма да получат нищо. Те обаче имат възможност за обратно изкупуване на акциите си през следващите 6 години, като ще трябва да платят единствено инвестициите, направени от новия собственик. От началото на войната в Украйна на 24 февруари повече от 400 международни компании са се оттеглили от Русия, ocтaвяйĸи cлeд ceбe cи aĸтиви нa cтoйнocт милиapди дoлapи.