Пряка отговорност на собственика е да следи техническото състояние на автомобила. Ако това не бъде направено, в крайна сметка именно той рискува да се сблъска първо с поредица от дребни проблеми, които след това могат да се превърнат в още по-сериозни неприятности. А те могат да бъдат причинени дори от такава дреболия като дефектен кабел на скоростомера.
Оказва се, че голяма част от шофьорите пренебрегват километража. Той им служи единствено, за да разберат с каква скорост се движат и съответно да избегнат инциденти на пътя, както и получаване на едни красиви снимки на техния автомобил, придружени от писмо, в което са уведомени, че са нарушили правилника за движение. И трябва да платят глоба.
Всичко обаче се променя, ако устройството не работи. Грубо казано, скоростомерът има кабел, който механично свързва стрелката на устройството с изходния вал на скоростната кутия. Тази връзка осигурява най-верния индикатор за скоростта след всички трансформации, тъй като се намира на изхода от контролната точка. Така че: проблемите с кабела могат да причинят сериозни финансови загуби за собственика на автомобила.
Между другото, самият кабел е доста надежден елемент от системата за измерване на скоростта. Той обаче също може да излезе от строя, ако през целия период на притежание на автомобила не бъде проверен. Така, например, гайката, закрепваща кабела към задвижващата система, може да се разхлаби. В резултат на това стрелката на скоростомера започва да потрепва, да работи нестабилно или дори замръзва на едно място. В случая решението е гайката да се затегне по-здраво.
Ако обаче проблемът не може да бъде решен по този начин, трябва да се провери кабела, който може да бъде огънат или усукан. Съответно, кабелът трябва да бъде демонтиран, а това не е никак лесно, защото се сваля арматурното табло. След това кабелът се откача, издърпва се в двигателното отделени и се изключва от скоростната кутия. Когато това бъде направено, кабелът трябва да бъде почистен, като се използват разтворители, подходящи за пластмаса. След измиването е добре да бъде издухан под налягане, за да падне цялата мръсотия и натрупаната стара мазнина.
Преди да бъде поставен обратно, кабелът трябва бъде намазан с масло с висок вискозитет, което може да проникне в труднодостъпни места и да не се втвърди. Специален течен силикон също ще свърши работа в случая. След това е необходимо няколко пъти да опънете плетения кабел, така че смазката да се разпредели равномерно. В този случай трябва да се уверите, че кабелът върви свободно и не се закачва никъде. Ако всичко е наред, значи е монтиран правилно, но ако не сте готови за цялата тази „операция“, по-добре я поверете на майстор в сервиза.