С настъпването на зимата става много влажно не само на улицата, но и в салона на всяка кола. В един момент това се превръща в истински проблем, който пречи на нормалното използване на превозното средство. В крайна сметка, постоянната миризма на влага е предвестник за развитието на бактерии и мухъл, а и не само…
Всичко това може да бъде предотвратено лесно, категорични са експерти. Те посочват какви са начините да се предотврати навлизането на влага в колата и съответно нейното превръщане в развъдник на микроби. Тяхното използване не само ще поддържа автомобила в добро състояние, но и ще предпази здравето на пътуващите в него.
За да не се натрупва излишна влага в интериора, е достатъчно да извършите няколко прости действия. Много е важно обаче, това да бъде направено навреме. Бабешките методи като сол в чорап, силиконов гел, ориз в плик, пяна за бръснене върху стъкло – всичко това не решава проблема, като то е измислено от мързеливи и небрежни шофьори.
Първото, което трябва да се направи е да се смени филтъра на купето навреме. Работата е там, че през пролетта и лятото той се запушва с пух и прах, поради което пропускателната му способност се влошава. Влагата изостря този проблем, а мръсният и влажен филтър е отлична среда за бактериален растеж.
През зимата си струва да проверите уплътненията на вратите. Те не трябва да бъдат скъсани, деформирани или силно износени. И за да удължите експлоатационния им живот поне веднъж на всеки шест месеца (или преди зимата), те трябва да бъдат третирани със силикон. Това ще спести залепване на вратите в студено време и ще запази еластичността и уплътняващата способност на гумените ленти.
Трябва също да проверите дренажната система на автомобила. Всички дренажни канали в двигателното отделение трябва да са чисти от замърсявания и натрупани през есента листа. Тези канали се почистват със стоманена тел и пневматичен пистолет.
Дезинфекцията на вътрешната вентилационна система също е в списъка на задължителните процедури. Звучи страшно, но тази работа не изисква специални умения. Достатъчно е да закупите подходящите материали и разтвори и да се захванете за работа.
Ако кабината мирише на влага, когато климатичната система е включена, тогава нейният изпарител трябва да се почисти. За това се използва специална пяна, която се нанася върху повърхността на изпарителя през въздуховоди или дренажни кранове. Разбира се, непременно трябва да замените леките пухени стелки с гумени, които да имат високи страни. Колкото повече клетки има в килимите, толкова по-добре ще задържат водата.