Дефектните акумулатори се проявяват най-вече когато температурите паднат. Освен напредналата възраст, функционалността им се ограничава и от студа. Вследствие на това в даден момент акумулаторът вече не е в състояние да съхранява достатъчно енергия, за да стартира автомобила.
За да не се стигне до по-сериозни проблеми, още при първите признаци за дефект трябва да се реагира и евентуално акумулаторът следва да бъде заменен.
Възможни признаци за дефектен акумулатор
- Двигателят не пали веднага;
- По време на стартиране лампите на таблото светя по-слабо от обичайно;
- Отоплението загрява по-бавно;
- Малко след стартиране радиото е с кратки прекъсвания.
Кога акумулаторът трябва да бъде сменен?
Дори проблемите да изчезнат по време на движение, защото акумулаторът бива зареден, още при първите признаци на описаните по-горе симптоми следва да проверите и евентуално да смените акумулатора, за да не бъдете оставени в беда по средата на пътя.
Проверката на акумулатора се прави с волтметър и може да бъде извършена в сервиз или дори у дома.
Ето какво може да направите и за да удължите живота на своя акумулатор.
- Ако клемите са оксидирали (образувал се е бял слой върху тях), акумулаторът е заплашен от ръжда. В този случай следва да ги почистите с влажна кърпа и след това да ги смажете със специална грес.
- Нивото на киселината в акумулатора трябва да бъде проверявано редовно. Това се извършва през отворите в капака. Вътре се намира маркировка, под която нивото на киселинната течност не трябва да пада. Ако нивото е по-ниско, може да допълните с дестилирана вода.
- При ниски температури изключвайте всички потребители при палене – радио, вентилатор, фарове.
- Обърнете внимание дали алтернаторът е чист и сух. Влагата през зимата може да го натовари и да намали живота на акумулатора.
- И на последно място – при слизане от колата не забравяйте да изключите фаровете и радиото.
Снимки: Autorevue