Българите, заминаващи на почивка в Гърция, трябва да са особено внимателни по пътищата от 1 юли, когато влиза в сила приетият от парламента нов Наказателен кодекс на страната (N 4619/2019). Той напълно отменя досегашния, който действаше още от 1951, и между другото въвежда изключително строги наказания за някои пътни нарушения. "Леките" носят до три години затвор, а тежките - до десет, дори в някои случаи над 10 години.
Шофирането след употреба на алкохол в Гърция вече се наказва с до 3 години затвор, а ако е причинило вреди на друг човек - с до 10 години
Шофирането след употреба на алкохол, навлизането в насрещно движение и карането в състояние на "умствена и физическа умора" се наказват с до три години затвор. До една година затвор се предвижда за шофиране по пешеходни площади или тротоари. Причиняването на телесна вреда на пътя носи до 10 години затвор, а на смърт - и повече, включително доживотен.
Засега не е много ясно как властите ще измерват "физическата и умствена умора" - за разлика от алкохола, тя няма фиксирани стойности и не се установява с дрегер, коментира пред в. "Катимерини" Панайотис Кабортис, собственик на една от големите шофьорски школи в Атина.
До година затвор се предвижда и при създаване на обструкции пред транспорта - явно насочено срещу зачестилите демонстрации и блокади на пунктове за събиране на магистрални такси.
Тепърва ще се види какви промени ще настъпят в съпътстващите нормативи, например в закона за движение по пътищата, който между другото уточнява и размера на глобите (тук можете да видите какви са в сега действащия закон).
Гърция е от страните с висок брой жертви по пътищата, съотнесени към населението (макар в последните години загиналите там да са средно с една трета по-малко от тези в България).
Според едно скорошно проучване на ЕС 35% от шофьорите в страната си признават, че са шофирали под влияние на алкохола, при следно 25% за целия съюз.