Когато максималната скорост на хиперкола превишава 400 км/ч, малцина биха се пробвали да я проверят в реални условия. Собственик на Bugatti Chiron все пак е решил да го направи и да изясни – може ли автомобилът да достигне подобни параметри и за колко време ще го направи.
Опитът за постигане на максимална скорост се е състоял в рамките на „трак-дей” (ден, в която дадена писта е отворена за каране на външни лица) на полигон във Флорида. По-рано полосата се е използвана от NASA за нейната космическа програма, но сега е изоставена напълно.
Видео с изпълнението беше публикувано на официалния канал на космическия полигон в YouTube. Дължината на трасето е 2,7 мили (около 3,4 км), като хиперколата успява да развие 261 мили в час (420 км/ч) и след това да спре напълно, при това преди края на отсечката. Така Chiron, управляван не от професионален пилот, успява да достигне „паспортните” си данни, като през цялото време шофьорът е подложен на натоварване от 1 до 1,5 G.
По-рано създателите на хиперколата обявиха, че тя може да развие и над 420 кч/ч, но максималната скорост е ограничена от съобръжения за сигурност. При по-висока скорост има опасност да не издържат гумите и спирачките. Според шефа на Bugatti – Щефан Винкелман, колата може да вдигне дори 450 км/ч и да стане „най-бързият сериен автомобил на планетата”, но за марката ускорението е по-важно от максималната скорост. И затова рекордът за скорост засега няма да бъде атакуван.
Под капака на Bugatti Chiron е поставен W16 двигател с обем 8,0 литра и 4 турбини, развиващ 1500 к.с. Според последните слухове, компанията работи и върху екстремна модификация - Super Sport, която ще получи по-мощен мотор.
Видео: YouTube