Става дума за системата на General Motors OnStar например, която позволява да се следи поддържаната дистанция, скоростта на движение и маниерът на шофиране на водача. Така застрахователите могат пряко да решават кой водач каква застраховка трябва за плаща. Естествено рисковите и недобре обучени водачи ще плащат значително повече.
Засега тази технология е опция, която клиентите на GM могат да си купят. Две от най-големите американски застрахователни компании вече работят с тази технология. Подобна система може скоро да се произвежда и от други фирми и да се използва и при застрахователи в други страни – Италия, Канада, Австралия, пише The Wall Street Journal.
Системата е способна да измерва и засича много от персоналните детайли по управление на колата, включително ускоряване, скорост, честота на използване на спирачките, изминато разстояние и още много данни. Застрахователите се надяват тази технология да стане по-масова и да определят конкретния размер на застрахователната сума за всеки водач индивидуално.
Изследване на голяма застрахователна фирма в САЩ показва, че ако това стане масово, 2/3 от американските домакинства ще плащат по-малки застраховки, а останалите 30% ще трябва да се бръкнат доста по-дълбоко за годишната си задължителна застраховка.
Подобна система се одобрява и от природозащитниците и хората заети с управлението на трафика. Други обаче са загрижени от пълната загуба на личния си живот, защото подобна система прави пълен запис на движението и местонахождението на използващите я.