BMW отчете поредната си година на рекордни продажби и приходи - включително и на българския пазар. Но същевременно германската компания се подготвя за може би най-голямата промяна в цялата си история с електрификацията и автономното управление. "КОЛЕЛА" разговаря по тази тема с Кристоф фон Чиршниц, президента на BMW Group за Централна и Югоизточна Европа, по време на автомобилния салон в Женева.
Господин фон Чиршниц, 2017 бе много успешна - поредната рекордна година за BMW. Доволен ли сте от резултатите във вашия регион? - Много съм доволен. Целият регион - Централна и Югоизточна Европа - се представи много добре, с най-високите продажби в историята. Освен това сме номер 1 в премиум сегмента за региона. А в България сме лидер с голям аванс.
Как оценявате резултатите в България в сравнение с другите съседни пазари?
- България е пазарът, на който BMW има най-високия пазарен дял в целия регион.
Непрекъснато повтаряте, че целта на BMW е да се превърне от доставчик на премиум автомобили в доставчик на премиум мобилност. Вече предлагате и услуга като BMW Connect, която на моменти съветва клиентите да слязат от колата и да вземат трамвая. Не означава ли това, че се подготвяте за едно бъдеще, в което ще продавате по-малко автомобили?
- Надявам се да не продаваме по-малко. Но искаме да помогнем на клиентите си да стигнат от точка А до точка Б по най-ефективния начин. Колата е прекрасен избор за индивидуален транспорт, но има и случаи, когато е по-добре да хванеш влака, или да походиш пеш половин километър.
Казахте в едно скорошно интервю за Forbes, че всеки производител трябва да търси нови и различни пазари, за да оцелее в променящата се среда. Вашият регион всъщност е добър пример за такова разнообразие, с пазари като Австрия, която изглежда готова за електрическото задвижване и свързаността, но и като България, където масовите електромобили още са далечна перспектива. Очаквате ли развитие на две различни скорости?
- Прав сте, че има значителни разлики между зрелите и по-младите пазари. Имаме и много различни данъчни системи в тези страни. Някои подкрепят електрическото задвижване, други - не. Имаме и различни вкусове - както казахте, голямо търсене на големи автомобили в България, докато в Гърция, да речем, хората търсят по-малки коли. И все пак има нещо, което ги обединява, и това са огромните промени, които предстоят в индустрията. Главните тенденции са електрификация - ще има все повече електромобили. През 2017 при BMW например 6% от всичките европейски продажби вече са на електромобили или плъг ин хибриди. После идва дигитализацията - неусетното вграждане на нови услуги чрез дигитални технологии. И накрая, но не по важност, идва автономното управлeние. То според нас ще промени в най-голяма степен играта. Очакваме го през 2021 - 2022 година. То превръща колата от средство да стигнете от А до Б, в една нова среда, в която можете да включите автопилота и да вършите други неща: да поспите, да водите видеоразговори, да пазарувате онлайн... Това ще се случи навсякъде - и на зрелите, и на по-младите пазари.
Тоест до споменатата дилема ще се стига много рядко?
- Тя ще си остане етична дилема. Но знаем, че повечето злополуки стават заради човешки грешки. Хората могат да заспят на волана, или да карат неадекватно на трафика и пътните условия. Докато компютърът винаги ще се стреми да се адаптира най-добре към моментните условия. И, разбира се, той не се уморява като човека. Така че като цяло ефектът върху броя на катастрофите ще е много позитивен.
КОЛЕЛА е по телевизия Bulgaria ON AIR в неделя от 16:00 часа (с повторение в неделя от 8:30).