Дебатът около това дали електрическите автомобили са толкова по-екологични от стандартните коли с двигател с вътрешно горене, продължава. Факт е, че производството на електрическите коли, особено тези с големи батерии (Tesla), произвежда по-голямо количество вредни емисии от създаването на конвенционален автомобил, но също така е факт, че съществуват и много обратни аргументи.
Всъщност, има толкова много променливи, че сравняването на екологичността на електромобилите и тези с двигатели с вътрешно горене, се оказва доста хлъзгаво занимание. Така например, наскоро проведени проучвания сочат, че компактните електромобили и/или традиционните хибриди имат всички основания да бъдат обявени за машините с най-ниски нива на вредни емисии.
Важно е тук да се уточни, че става въпрос за целия живот на автомобила, от производството до неговото рециклиране, а не само за експлоатационния период. Всичко това е доста логично, като вземем предвид, че за направата на малък и икономичен автомобил ще отидат по-малко материали, а хибридите и дори plug-in хибридите използват малки батерии.
Когато става въпрос за производството на електромобили, батерии и колко точно въглеродни емисии изпуска то в атмосферата, Tesla са считани за лидер. Бързи коли - големи батерии.
Каналът Like Tesla в YouTube публикува видео с доста информация по въпроса. Въпреки че каналът се поддържа от собственици и почитатели на автомобилите на Tesla, същите са положили доста усилия, за да проучат темата щателно и да ни информират кое е най-добре и кои на практика са най-екологичните автомобили.
И докато източникът на информацията, както и всички доказателства сочат, че производството на електромобили има потенциала да генерира значително количество въглеродни емисии, трябва да обърнем повече внимание на това колко по-малко въглеродни емисии се изпускат в атмосферата по време само и единствено на жизнения цикъл на колата. Колите с конвенционален двигател генерират въглеродни емисии през ауспуха си през целия си живот, докато електромобилите не го правят. Тя произвеждат повече вредни газове, още когато се произвеждат, но впоследствие спестяват. Тук е от значение и как е произведено електричеството, с което собствениците не електрически коли зареждат техните батерии.
Видеото засяга всички тези теми много задълбочено. На практика то събира на едно място цялата информация, графики, статистика и различни стойности, за да ни даде отговор на изконния въпрос. В клипа дори присъства информация, касаеща полезните изкопаеми, участващи в състава на батериите, както и начините за тяхното рециклиране.