Bugatti стига до невиждани крайности, за да се увери, че новият й модел Chiron е не само най-скъпият, но и най-добрият сериен автомобил в света. Колата, която бе представена официално на салона в Женева тази пролет, продължава да преминава всевъзможни изпитания, преди да бъде доставена на клиентите. Последното такова мъчение бяха 35 000 км в края на лятото по пътищата на Калифорния, Невада, Аризона и Колорадо, включително и в покритата със зловеща слава Долина на смъртта. Машините са издържали без никакви проблеми продължителното каране в екстремни температури от порядъка на 51.5 градуса по Целзий.
Chiron, който наследява пенсионирания Veyron, ще бъде произведен в едва 500 бройки. Над 200 от тях са продадени предварително въпреки смразяващата цена от 2.2 милиона евро. Повечето поръчани Chiron всъщност са доста по-скъпи дори от това - средната стойност на допълнителните опции е около 212 000 евро, уточняват от компанията. Има и клиент, предплатил 6 автомобила наведнъж.
Колата се задвижва от 8-литров W16 двигател с максимална мощност 1479 конски сили и максимален въртящ момент от 1600 нютонметра - почти три пъти по-голям от този на Ferrari 458. Девет от десет компонента в мотора са изцяло нови в сравнение с Veyron, уверяват от компанията.
Амбицията на компанията е Chiron да счупи рекорда за най-голяма скорост от сериен модел, която в момента е притежание на Veyron SuperSport - 431 км/ч. Първият опит за счупване на рекорда вероятно ще бъде направен в началото на следващата година. Инженерите твърдят, че колата без проблем би трябвало да надхвърли 460 км/ч, но истинската им цел е да бият границата от 300 мили в час, тоест 482 км/ч. За всеки случай скоростомерът на таблото е разграфен до 500 км/ч.
За момента не е ясно дори времето за ускорение от 0 до 100 км/ч, макар да се предполага, че ще е около 2.4-2.6 секунди.
Инженерната основа зад тези числа е също толкова впечатляваща. Четирите турбини са забележимо по-големи от тези във Veyron, и с принципно нова система за развъртане. Колата има цели 6 огромни катализатора, изцяло титаниева изпускателна система и най-бързия съединител, монтиран някога в автомобил. За спирането се грижат огромни дискове от силициев карбид с по 8 бутала.
Шасито е монокок, изработен от въглероден композит (карбон, ако предпочитате), и с ново адаптивно окачване. Другата голяма разлика с Veyron е, че новият модел ще е на печалба, както твърди изпълнителният директор на компанията Волфганг Дюрхаймер пред AutoExpress.
При Veyron разходите за разработването на колата далеч надхвърлиха приходите и концернът VW, под чиято шапка е Bugatti, загуби средно по 4.6 милиона евро от всеки продаден автомобил. При Chiron обаче развойните разходи са по-скромни, защото колата ползва много know-how от предшественика си.